Pogoda na maj. Długoterminowa prognoza IMGW: W niektórych częściach Polski będzie już lato

Od niespełna połowy maja w wielu regionach Polski będzie można mówić o nadejściu lata. Jakiej pogody możemy się spodziewać i w których częściach kraju będzie najcieplej?

Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego prof. Mariusz Figurski, który był w środę gościem TVP Info, zapowiedział, że w maju możemy spodziewać się temperatur powyżej 30-letniej normy.

Zobacz wideo Dr Sutkowski: Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning

Pogoda w maju 2021. Lato nadejdzie szybciej, niż się spodziewamy

"W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato" - tak wynika z prognoz długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego, które jest jednostką IMGW. Najwyższe temperatury, dochodzące aż do 25 stopni, zostaną odnotowane na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie. Spodziewać się ich można już w drugim tygodniu maja.

W pierwszy majowy weekend temperatury powietrza w całym kraju będą zróżnicowane. Ochłodzenie prognozowane na pierwszy tydzień maja nie zapowiada letniej pogody, ale w wielu regionach Polski, pomimo że będzie pochmurno, termometry wskażą około 15 stopni Celsjusza.

Dodatkowo w pierwszej połowie miesiąca będzie deszczowo. - Jeżeli chodzi o opady, to będą w normie 30-letniej. Powyżej normy, czyli większych opadów deszczu, synoptycy spodziewają się w województwach środkowej Polski: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, a także na Lubelszczyźnie - dodał prof. Figurski. 

Maj 2021. Temperatury powyżej 30-letniej normy

W ośrodkach meteorologicznych na całym świecie średnią miesięczną temperaturę powietrza lub miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010. "Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - wyjaśnia IMGW.

Więcej o: