IMGW ostrzega przed opadami śniegu i oblodzeniem. Na drogach zrobi się niebezpiecznie

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed opadami śniegu, które w niektórych regionach będą bardzo intensywne. Instytut ostrzega również przed oblodzeniem, dlatego warto zachować szczególną ostrożność za kierownicą.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o aktualnie obowiązujących ostrzeżeniach meteorologicznych, które obejmują głównie południową i południowo-zachodnią część kraju. W tych regionach do czwartku (miejscami nawet do piątku) możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu oraz oblodzenia. 

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu 

Zgodnie z prognozami instytutu opady będą miały natężenie umiarkowane oraz silne. Na Śląsku oraz w Małopolsce pokrywa śnieżna może wzrosnąć do 20 cm, a w regionach położonych wyżej niż 600 m nad poziomem morza - nawet do 30 cm. Ostrzeżenia drugiego stopnia będą obowiązywały w:

  • województwie śląskim, w powiatach: cieszyńskim, Bielsko-Białej, bielskim oraz żywieckim, pozostaną one ważne do godz. 18 w czwartek;
  • województwie małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu oraz gorlickim, pozostaną ważne do godz. 18 w czwartek;
  • województwie podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krośnie, sanockim, leskim oraz bieszczadzkim i pozostaną ważne do godz. 18 w czwartek;
  • województwie dolnośląskim, w powiatach: lubańskim, lwóweckim, Jeleniej Górze, jeleniogórskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzychu oraz kłodzkim i pozostaną ważne do godz. 9 w piątek.

Piękna pogoda zachęca do spacerów - tłumy w Krakowie, 10.04.2021. Wyszliśmy z domów. Tłumy nad Morskim Okiem, piknik na 100 osób we Wrocławiu

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przed opadami śniegu

Z prognoz synoptyków wynika, że w regionach, dla których wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia, pokrywa śnieżna miejscami wzrośnie o 10-15 centymetrów. Niewykluczone, że instytut zdecyduje się przedłużyć obecne alerty. IMGW ostrzega przed opadami śniegu w:

  • województwie opolskim, w powiatach: głubczyckim, prudnickim oraz nyskim, gdzie będą obowiązywały od godz. 7 w czwartek i pozostaną ważne do godz. 7.00 w piątek;
  • województwie dolnośląskim, w powiatach: ząbkowickim, dzierżoniowskim, świdnickim, jaworskim, legnickim, Legnicy, złotoryjskim, bolesławieckim oraz zgorzeleckim, gdzie będą obowiązywały od godz. 8 w czwartek i pozostaną ważne do godz. 8 w piątek.

Ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem

Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem zostały wydane dla południowych powiatów województwa dolnośląskiego. Po opadach deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu nawierzchnie będą mokre, w związku z czym pod wpływem spadku temperatury zaczną zamarzać. Ostrzeżenia pozostaną ważne do godz. 3 w czwartek. 

Deszczowy dzień Pogoda na tydzień 12-18 kwietnia. Czeka nas pochmurny tydzień

W ciągu najbliższych dni nadal będzie nam towarzyszyła zimowa pogoda. W czwartek oraz piątek IMGW prognozuje nieco mniej opadów deszczu, jednak na poprawę warunków będziemy musieli jeszcze zaczekać co najmniej do końca tygodnia. 

Więcej o: