Sondaż. Kandydat Lewicy wskazywany na najlepszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IBRiS, Polacy najchętniej widzieliby na stanowisku nowego Rzecznika Praw Obywatelskich kandydata Lewicy, Piotra Ikonowicza. Oprócz niego kandydatów jest jeszcze dwóch - zgłoszonych przez PiS oraz KO.
Zobacz wideo Bodnar o swoim następcy: Konstytucja wymaga, aby RPO był niezależny od władzy

W badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, kto ich zdaniem byłby najlepszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. 25,1 proc. osób wskazało Piotra Ikonowicza, zgłoszonego przez Lewicę.

Sondaż. Kto jest najlepszym kandydatem na RPO? Polacy zagłosowali na Ikonowicza

Na drugim miejscu uplasował się kandydat Koalicji Obywatelskiej, prof. Sławomir Patyra, za którym opowiedziało się 20,9 proc. badanych. 11 proc. zdobył kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bartłomiej Wróblewski, 14,9 proc. odpowiedziało, że najlepszy byłby ktoś inny, natomiast zdania na ten temat nie ma aż 28 proc. badanych. Nad wyborem nowego rzecznika Sejm głosować będzie w czwartek 15 kwietnia.

Badanie zostało przeprowadzone 9-10 kwietnia metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo. 

'Rzeźnik Praw Obywatelskich'. Wielki baner z politykiem PiS pojawił się na budynku w Poznaniu"Rzeźnik Praw Obywatelskich". Baner z politykiem PiS w Poznaniu

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą RPO

Jak pisaliśmy, w poniedziałek i wtorek, 12 i 13 kwietnia, odbyła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym na temat pełnienia obowiązków RPO przez Adama Bodnara. Jej termin był przekładany dziewięć razy. Wyrok ma zostać ogłoszony w czwartek 15 kwietnia.

Zgodnie z artykułem 3. ustępem 6. ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, rzecznik może pełnić swoje obowiązki po upływie kadencji, dopóki nie zostanie wyłoniony jego następca. Pięcioletnia kadencja Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku, a PiS podważa konstytucyjność jej przedłużenia. Bodnar podkreśla jednak, że "nie da się zagwarantować praw obywatelskich", jeśli nie gwarantuje się nieprzerwanej działalności RPO.

- Powstaje pytanie, dlaczego wątpliwość konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO nie nastąpiła wcześniej. Wnioskodawca mógł wypełnić lukę prawną przed zakończeniem kadencji - powiedział sam Bodnar.

Bartłomiej WróblewskiSejmowa komisja zarekomendowała Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Więcej o: