Lewica zbada publiczne dotacje dla Tadeusza Rydzyka. "To układ skrajnie patologiczny"

Lewica rozpoczęła cykl interwencji poselskich w ministerstwach, z których dotacje otrzymywały podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem. Chodzi o Radio Maryja, Telewizję Trwam oraz Fundację Lux Veritatis. - Do prezesa Tadeusza Rydzyka płynie ocean pieniędzy. Znamy kwotę 325 mln złotych, ale przypuszczamy, że dużo więcej rzeczy jest ukrywanych, ale pewnie wyjdą one na jaw w przyszłości - powiedziała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanki Lewicy Wanda Nowicka i Joanna Scheuring-Wielgus zorganizowały we wtorek konferencję prasową przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Prezesa Rydzyka sponsorują różnego rodzaju instytucje państwowe, w tym m.in. MKiDN. Dzisiaj rozpoczynamy cykl interwencji poselskich we wszystkich ministerstwach i instytucjach, które przez ostatnie 6 lat przekazały pieniądze Tadeuszowi Rydzykowi - powiedziała Scheuring-Wielgus. 

Zobacz wideo Kamiński: skoro są pieniądze dla Ojca Dyrektora, to dlaczego nie ma dla nauczycieli?

Lewica sprawdzi dotacje dla o. Rydzyka. "Prowadzą wyścig, kto da więcej pieniędzy"

Posłanka Lewicy podkreśliła, że "dzięki wolnym mediom wiemy, że do prezesa Tadeusza Rydzyka płynie ocean pieniędzy". - Znamy kwotę 325 mln złotych, ale przypuszczamy, że dużo więcej rzeczy jest ukrywanych, ale pewnie wyjdą one na jaw w przyszłości - stwierdziła. 

- Chcemy się dowiedzieć, czy prezes Rydzyk rozliczył się z tej dotacji zgodnie z regulaminem i chcemy się dowiedzieć, czy w tych ministerstwach, tych instytucjach zostały jakiekolwiek ślady przekazania tych środków finansowych - dodała Scheuring-Wielgus. 

Posłanka Lewicy zapowiedziała, że oprócz MKiDN sprawdzane będzie również Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kontrola ma być przeprowadzona również w Lasach Państwowych. 

- Ministrowie PiS-u prowadzą wyścig, kto da więcej pieniędzy prezesowi Rydzykowi. Bo kto da więcej, ten otrzyma lepsze miejsce podczas mszy koncelebrowanej przez Tadeusza Rydzyka. A lepsze miejsce to lepsza promocja, a lepsza promocja to więcej głosów w wyborach […] Zatem przyjaźń z Rydzykiem się opłaca, ale układ PiS-u z Rydzykiem to układ skrajnie patologiczny i trzeba z nim skończyć - dodała Wanda Nowicka.  

Tadeusz Rydzyk miał otrzymać 325 mln w ciągu pięciu lat

Środki publiczne, które trafiają do instytucji powiązanych z Tadeuszem Rydzykiem, monitoruje na bieżąco OKO.Press. Według najnowszych wyliczeń Tadeusz Rydzyk dostał w ciągu pięciu lat rządów PiS 325 milionów złotych na swoje przedsięwzięcia. Najwięcej dotacji przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Według OKO.Press MKiDN przekazało lub zadeklarowało wyłożenie niemal 185 mln zł. Większość środków przekazano na budowę Muzeum Pamięci i Tożsamości. Ministerstwo miało przekazać na ten cel ponad 110 mln zł. Z kolei 65 mln zł miało trafić na prace związane z realizacją wystawy stałej. Olbrzymie dotacje miały trafić do instytucji związanych z Tadeuszem Rydzykiem również od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Instytucja miała przekazać ponad 74 mln zł, większość w czasach, gdy ministrem środowiska był Jan Szyszko.  

Więcej o: