Pomagają od Lombardii po Madagaskar. Rekrutacja do jedynego takiego zespołu ratowników w Polsce

Już tylko do poniedziałku mogą zgłaszać się medycy chcący dołączyć do Medycznego Zespołu Ratunkowego fundacji PCPM. To jedyny taki zespół w Polsce certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia. Jego członkowie mogą w krótkim czasie nieść pomoc na całym świecie. Zespół działał m.in. na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys

Rekrutacja do zespołu fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej trwa od połowy marca do 19 kwietnia - zatem zostało jeszcze tylko kilka dni na zgłaszanie się. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PCPM. Chętni będą musieli przejść kilkuetapową rekrutację. 

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM to jedyny taki zespół ratunkowy certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia. Jego członkowie mają za sobą misje w Azji, Afryce i Europie, w krajach takich jak Etiopia, Liban, Madagaskar, Kirgistan, a także we włoskiej Lombardii, gdzie pomagali w pierwszej fali epidemii COVID-19.

O pracy polskiego zespołu we Włoszech pisaliśmy przed rokiem w Gazeta.pl.

Wyjątkowa szansa dla medyków

Zgodnie z wymogami WHO zespół jest zdolny do samodzielnego niesienia pomocy na najbardziej zniszczonych obszarach nawet przez miesiąc. Jak informuje PCPM, posiada on własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej.

- Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest jednym z 30 certyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zespołów medycznych w ramach systemu Emergency Medical Teams. Do 2020 nasze przygotowania skupiały się na pomocy ofiarom nagłych katastrof, takich jak trzęsienia ziemi - powiedział dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM.

- Od marca 2020 roku jesteśmy jednak jednym z najbardziej aktywnych zespołów medycznych, działających pod egidą WHO w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Od stycznia 2021 roku możemy także realizować misje pod auspicjami Unii Europejskiej, zaś potrzeby na wsparcie polskich specjalistów jest ogromne. Tylko od stycznia 2021 roku dostaliśmy zaproszenie do wsparcia szpitali w aż ośmiu państwach w zakresie walki z pandemią COVID-19

- podkreślił dr Wilk. - Współpraca z Medycznym Zespołem Ratunkowym PCPM również szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia, niedostępnego w żadnych medycznych publikacjach, także w trudnych warunkach terenowych - dodał. 

Więcej o: