Prokurator generalny Zbigniew Ziobro składa kasację od wyroku sądu ws. sióstr gwałconych przez rodzinę

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie członków rodziny, którzy znęcali się i gwałcili trzy małe dziewczynki. Zdaniem prokuratury wyrok był "rażąco łagodny".

Jak pisaliśmy w zeszłym roku, nad dziewczynkami w wieku 5, 6 i 8 lat przez dwa lata znęcała się matka, dziadek oraz konkubent matki. Dzieci były poniżane, bite i wykorzystywane seksualnie - nie tylko przez rodzinę, ale także, za zgodą opiekunów, przez obcych ludzi. Sprawa wyszła na jaw, gdy dzieci trafiły do rodziny zastępczej i opowiedziały nowym opiekunom, co spotykało je w rodzinnym domu.

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

17 stycznia 2020 roku Sąd Okręgowy w Opolu skazał na 18 lat i 6 miesięcy więzienia matkę i dziadka dziewczynki oraz na 17 lat i 6 miesięcy konkubenta matki. Dodatkowo zasądzony został zakaz zbliżania się do dzieci i zadośćuczynienie w wysokości 100 tys. zł na każde dziecko.

Zbigniew Ziobro skierował do SN kasację wyroku ws. dzieci, nad którymi znęcała się rodzina

Jak podaje w komunikacie Prokuratura Krajowa, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 16 czerwca 2020 roku złagodził wyrok do kolejno 12 i 11 lat więzienia, uznając, że wcześniejsze wyroki "raziły surowością i były trudne do zaakceptowania". Sąd podkreślił także, że oskarżeni nie spowodowali obrażeń fizycznych dzieci, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w wyroku. 

SenatSejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym

Zdaniem Prokuratora Generalnego kara wymierzona oskarżonym jest niewspółmierna do ich przewinień, a ze względu na długość czasu, przez jaki nad dziećmi się znęcano, nie można wykluczyć, że nie doszło do obrażeń ciał. Zastępca Prokuratora Generalnego złożył do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie. Prokurator podkreślił także, że biegli nie stwierdzili ograniczonej kontroli swojego zachowania przez oskarżonych, ani zaburzeń ich preferencji seksualnych.

SN uniewinnił kobiety, które protestowały na Marszu NiepodległościSN uniewinnił kobiety, które protestowały na Marszu Niepodległości

Więcej o: