10 tys. motocyklistów na Jasnej Górze. Zakon komentuje: To były bezpieczne odległości

W niedzielę odbył się XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, w ramach którego na Jasną Górę przyjechało ok.10 tys. uczestników, mimo trwającej trzeciej fali pandemii koronawirusa. Rzecznik prasowy częstochowskiego sanktuarium zapewnił, że wydarzenie odbyło się z poszanowaniem obowiązujących obostrzeń.

Mimo że w związku z pandemią koronawirusa w kraju obowiązuje ograniczenie ruchu pielgrzymkowego, 11 kwietnia odbył się zjazd motocyklistów na Jasnej Górze. "Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 przestępstwo i blisko 100 wykroczeń" - przekazała Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Zlot motocyklistów na Jasnej Górze. Rzecznik: Odbył się z poszanowanie obowiązujących przepisów

Rzecznik Jasnej Góry ojciec Michał Legan przekonywał w rozmowie z Onetem, że przepisy nie zostały złamane. - Zlot motocyklistów odbył się z poszanowaniem obowiązujących przepisów epidemiologicznych: wydarzenia o charakterze liturgicznym, które odbywają się w przestrzeni otwartej, możliwe są przy zachowaniu półtorametrowego odstępu, uczestnicy powinni nosić maski - przekazał. Częstochowska kuria podkreśla, że wydarzenie odbyło się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

 
W tym roku zlot został ograniczony liczebnie oraz nie odbywały się coroczne imprezy towarzyszące, a centralnym momentem była Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim. Uczestnicy zostali zobowiązani do zachowywania wszelkich środków ostrożności, a organizatorzy przygotowali miejsce w sposób umożliwiający ich przestrzeganie

przekazała kuria.

Prokuratura i sanepid ocenią zlot motocyklistów na Jasnej Górze. Zasady epidemii złamane?Prokuratura i sanepid ocenią materiały ze zlotu motocyklistów

Częstochowska policja: Funkcjonariuszy było za mało

Choć niedzielna msza została zorganizowana na Błoniach Jasnogórskich, na których organizatorzy wyznaczyli miejsca, aby uczestnicy zachowali bezpieczne odstępcy, na nagraniu opublikowanym na YouTube widać, że nie wszyscy przestrzegali obowiązujących obostrzeń. Część uczestników łączyła się w grupy i nie zachowała bezpiecznej odległości.

Gazeta.pl zapytała rzeczniczkę częstochowskiej policji podkom. Sabinę Chyrę-Giereś, o to, dlaczego policjanci nie interweniowali w sytuacjach, gdy tworzyły się grupki osób. - Reagowaliśmy na bieżąco. Uczestników było 10 tys., tych grup było wiele, a nas, policjantów, niestety tylu nie było, żeby każdy policjant do każdego mógł podejść. Wykroczenia zaobserwowane przez policjantów były rozliczane. Policjant podchodził, legitymował i karał. Były wyciągane konsekwencje wobec tych osób, które nie przestrzegały obostrzeń - wyjaśniła podkom. Chyra-Giereś.

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej GórzeMorze motocyklistów na Jasnej Górze. "Pielgrzymi są dość zdyscyplinowani"

Msza odprawiona na Jasnej Górze to "modlitewne rozpoczęcie sezonu" motocyklowego.

Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia
Więcej o: