Morze motocyklistów na Jasnej Górze. "Pielgrzymi są dość zdyscyplinowani"

W niedzielę na jasnogórskie błonia przybyły setki, jeśli nie tysiące motocyklistów, którzy uczestniczą XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Przedstawiciele Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zapewniają, że podczas wydarzenia nie dochodziło do łamania zasad epidemicznych.

Zdjęcia, na których widać tłum motocyklistów udostępniło w niedzielę Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

"Z modlitwą o błogosławieństwo Boże w nowym sezonie motocyklowym, za Polskę, w hołdzie Powstańcom Śląskim w stulecie zrywów wolnościowych, z pamięcią o rodakach na Kresach na Jasnej Górze odbywa się Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego" - czytamy na profilu Jasna Góra News.

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty. W czasie epidemii na Jasną Górę przybył tłum motocyklistów

Rzecznik Jasnej Góry przekazał w rozmowie z TVN24, że organizatorzy zjazdu, a także duchowni zaapelowali wcześniej do uczestników wydarzenia o zachowanie bezpiecznego dystansu i noszenie maseczek

Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

- W tym roku pielgrzymka miała z natury rzeczy charakter ograniczony. Zwykle uczestniczą w niej setki tysięcy osób. Ze względu na epidemię organizatorzy ograniczyli tę liczbę. Natomiast my na Jasnej Górze zatroszczyliśmy się o to, by wszystkie obostrzenia sanitarne zostały zachowane - zapewnił o. Michał Legan. 

- Pielgrzymi są dość zdyscyplinowani. Noszą maseczki, zachowują dystans społeczny podczas mszy i korzystają z punktów odkażania rąk. Ta odpowiedzialność bardzo nas cieszy - dodał. 

O ile - zgodnie z zapewnieniami organizatorów - na jasnogórskich błoniach obostrzenia były przestrzegane, to przy samym ołtarzu o bezpieczny dystans było zdecydowanie trudniej.

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej GórzeXVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej Górze Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów, youtube.com

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wydarzenia o charakterze religijnym mogą odbywać się na zewnątrz, jeśli uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują nakaz zakrywania ust i nosa. Nie obowiązuje tu więc limit osób, w przeciwieństwie do "standardowych" zgromadzeń publicznych, w których może uczestniczyć do pięciu osób. 

Więcej o: