Tatry. Siedem lawin zeszło w weekend. Jest nagranie tej z Doliny Roztoki. W górach drugi stopień zagrożenia

Z uwagi na wzrost temperatury, w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W piątek w górach zeszło co najmniej sześć lawin, które zostały wywołane przez snowboardzistów lub skiturowców, poruszających się poza wyznaczonymi trasami. W sobotę w okolicach Doliny Roztoki zeszła kolejna lawina. Nikomu nic się nie stało.

Od kilku dni w Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Choć pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, to na stromych stokach, przy dodatkowym obciążeniu możliwe jest zejście śniegu. W piątek w Tatrach zeszło przynajmniej sześć lawin, spowodowanych przez skiturowców. Według Skialpinizm największa lawina zeszła spod Kopy Kondrackiej.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Lawina zeszła zboczami Koziego Wierchu

W sobotę (10 kwietnia) zeszła w Tatrach kolejna lawina. Masyw śnieżny sunął zboczami Koziego Wierchu w kierunki Doliny Roztoki. Portal Tatromaniak.pl opublikował dwa nagrania lawiny. Choć filmy nakręcono z dużej odległości - ilość śniegu robi wrażenie. Nikt nie ucierpiał z powodu zejścia lawiny. 

 

Lawinę udokumentowali przebywający w górach turyści. Jak podaje jedna z osób przebywających na szlaku, jeszcze półtorej godziny po zejściu lawiny, pomiędzy skałami nadal sypał się śnieg.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy informuje, że w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki turystyczne. Na wielu szlakach śnieg od rana jest zmrożony, a po południu - zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych - mokry i grząski.

Jak można przeczytać w komunikacie dostępnym na stronie lawiny.topr.pl: "Zwracać należy szczególną uwagę na nawiany śnieg pod graniami, w formacjach wklęsłych, żlebach, depresjach i na rozległych polach śnieżnych. Wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia, na wystawach nasłonecznionych zagrożenie może wzrastać, tam również należy zachować szczególną ostrożność. Uwaga, na graniach nawisy śnieżne".

Należy pamiętać, że komunikaty lawinowe stanowią element systemu ostrzegania. Zawierają ogólne opisy zagrożenia lawinowego. Przed każdym wyjściem w góry należy przeczytać obowiązujące komunikaty.

Choć w weekend temperatura w Tatrach wzrosła, prognozy zapowiadają silny wiatr. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zimy i w przyszłym tygodniu ma wrócić mróz oraz intensywne opady śniegu.

Więcej o: