Matura i egzamin ósmoklasisty. W 2021 r. łatwiejsze. A w 2022? Czarnek: W przyszłym tygodniu wydamy komunikat

Jak będą wyglądać matury i egzaminy ósmoklasisty w 2022 roku? Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że decyzję w tej sprawie ogłosi w nadchodzącym tygodniu: - Skłaniamy się do tego, żeby również matura w przyszłym roku była na innych warunkach niż w poprzednich latach.

Szef resortu nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się w Polsat News na temat przyszłorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty.

Przemysław Czarnek: Skłaniamy się, żeby również matura w przyszłym roku była na innych warunkach

- Chcę zapowiedzieć uczniom klas VII i uczniom klas przedmaturalnych, że w przyszłym tygodniu wydamy komunikat odpowiedni w tej sprawie. I skłaniamy się do tego, żeby również matura w przyszłym roku była na innych warunkach niż w poprzednich latach, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Mimo że w tym roku obowiązkowa matura ma być łatwiejsza, nie będzie m.in. obowiązku zdawania przedmiotów dodatkowych, wiele uczelni wyższych, jak podaje "Rzeczpospolita", nie zamierza jednak obniżyć wymagań dla swoich kandydatów. Rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział dziennikowi, że "już od kilku lat, podczas procesu rekrutacji, brane są pod uwagę wyłącznie wyniki z matury rozszerzonej". Rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego poinformował natomiast, że "na studia stacjonarne co najmniej jeden z przedmiotów wymagany jest na poziomie rozszerzonym".

Matura 2021. Eksperci o maturach i egz. ósmoklasistów: Ich przeprowadzenie jest zbyt ryzykowneMatura 2021. Wprost z zagranicznej majówki na maturę. Bez maseczek

Matura 2021. Czy będzie obowiązywać podstawa programowa?

Jak pisaliśmy, w tym roku podobnie jak w poprzednim, ministerstwo zdecydowało się wprowadzić zmiany w przebiegu matur. Nie odbędą się egzaminy ustne z języka polskiego, języków obcych oraz języków mniejszości narodowych. Wyjątkiem będą przypadki, kiedy matura w formie ustnej jest niezbędna, na przykład w przypadku rekrutacji do szkoły wyższej za granicą.

Natomiast na maturze z matematyki obowiązywać będzie okrojony program. W egzaminie obowiązkowym na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, natomiast całkowicie zredukowano zagadnienia dotyczące brył obrotowych oraz wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów. 

Dodatkowo w tym roku nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminu z geografii rozszerzonej usunięto z podstawy "niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej".

Czarnek: Jestem przekonany, że ten rok szkolny dokończymy w szkołachCzarnek: Jestem przekonany, że ten rok szkolny dokończymy w szkołach

Egzamin ósmoklasisty 2021. Podstawa programowa

Zmiany w tegorocznych egzaminach dotyczą także ósmoklasistów. Z lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii, a z wymagań dotyczących języka angielskiego usunięto czas Past Perfect oraz mowę zależną. Dodatkowo podczas egzaminu z języka obcego nowożytnego będzie mniej zadań otwartych i zamkniętych.

Więcej o: