Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Msza w Łodzi, pochówek w Grotnikach. TVP i TVN24 transmitują uroczystości

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka odbędzie się 10 kwietnia w Łodzi. W archikatedrze łódzkiej o godz. 12 odbędzie się uroczysta msza żałobna, potem trumna z ciałem artysty zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach.

Krzysztof Krawczyk zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia. Miał 74 lata. Wcześniej był hospitalizowany z powodu COVID-19. Dwa dni przed śmiercią opuścił szpital.

- Wychodzę ze szpitala. Dziękuję fanom za wsparcie. Żona czytała mi przez telefon wszystkie komentarze i życzenia. Wracam do zdrowia. Nie martwcie się o mnie, z dnia na dzień czuję się coraz lepiej. Bóg działa rękoma ludzi. Dziękuję Bogu, że żyję - mówił w rozmowie z "Super Expressem".

Krzysztof Krawczyk Ostatni koncert Krzysztofa Krawczyka na juwenaliach. Tak jego muzykę kochali młodzi

Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Dziś odbędzie się pogrzeb legendy polskiej muzyki

Msza pogrzebowa Krzysztofa Krawczyka zaplanowana jest na godzinę 12. i odbędzie się w archikatedrze w Łodzi. Bliski przyjaciel artysty, Daniel Olbrychski, ma podczas mszy złożyć hołd Krawczykowi; przeczyta fragment Pisma Świętego.

Pogrzeb odbędzie się o godz. 15. na cmentarzu w Grotnikach (woj. łódzkie, pow. zgierski), gdzie mieszkał artysta. Uroczystości będą miały charakter państwowy i będą transmitowane przez Telewizję Polską. 

Informacje o pogrzebie podał ojciec Bernard Briks, proboszcz grotnickiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Urodził się 8 września 1946 roku. Jego rodzice byli aktorami i śpiewakami operowymi. Od 1953 roku uczył się w podstawowej szkole muzycznej, a następnie w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Do historii muzyki przeszło wiele śpiewanych przez niego utworów, jak "Chciałem być", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Parostatek", "To, co dał nam świat" czy "Bo jesteś ty". 

Krawczyk Olbrychski Olbrychski odda Krawczykowi hołd w czasie pogrzebu. Gest wobec przyjaciela

Krzysztof Krawczyk - artysta wielokrotnie nagradzany

Artysta debiutował w roku 1963 r. w zespole Trubadurzy, z którym grał do 1976 r. Nagrał z nimi dziewięć płyt, a kolejne kilkadziesiąt wydał już jako artysta solowy. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi na festiwalach w Opolu i Sopocie. W 2014 r. odebrał nagrodę SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej, w 2018 r. otrzymał statuetkę przyznaną przez Telewizję Polską za całokształt pracy scenicznej, a w marcu 2021 r. został laureatem "Złotego Fryderyka" za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzu. 

Muzyk został uhonorowany także odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy - Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to”, a Kora „Krakowski spleen”
Więcej o: