Rada Europy odrzuciła wszystkich polskich kandydatów na sędziów ETPC. Przepadł założyciel Ordo Iuris

Rada Europy zdecydowała o odrzuceniu nazwisk wszystkich trzech polskich kandydatów, którzy ubiegali się o stanowisko sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Był wśród nich m.in. współzałożyciel konserwatywnej organizacji Ordo Iuris Aleksander Stępkowski.

O odrzuceniu kandydatur wszystkich polskich kandydatów zdecydowała Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przedstawiciele komisji mieli zbadać, czy zgłoszeni kandydaci mają kwalifikacje do orzekania w Trybunale w Strasburgu. Po wstępnej weryfikacji zdecydowali, że wszyscy kwalifikują się do odrzucenia.

Zobacz wideo Ziobro przeciwko rezolucji PE ws. wolności osób LGBTIQ. Śmiszek odpowiada

Kandydaci na sędziów ETPC odrzuceni przez Radę Europy

Decyzja Rady Europy oznacza, że szanse na zostanie sędziami Trybunału stracili: Aleksander Stępkowski (rzecznik Sądu Najwyższego, były wiceminister w rządzie PiS i współzałożyciel oraz były prezes skrajnie konserwatywnego instytutu Ordo Iuris), prof. dr hab. Elżbieta Karska (prywatnie - żona europosła PiS, Karola Karskiego), oraz dr Agnieszka Szklanna, doktorka nauk prawnych, specjalizująca się w międzynarodowym prawie publicznym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Strasburga listę z ich nazwiskami w marcu tego roku.

"Decyzja oznacza, że nie będzie głosowania Zgromadzenia Parlamentarnego nad kandydaturami z Polski planowanego w najbliższych tygodniach" - podaje "Gazeta Wyborcza", dodając, że według nieoficjalnych informacji "odrzucenie listy miał rekomendować wcześniej Doradczy Panel Ekspertów Rady Europy, który oceniał kandydatów".

Dziewięcioletnia kadencja obecnego przedstawiciela Polski (każdy kraj członkowski ma jednego sędziego) w Europejskim Trybunale Praw Człowieka sędziego Krzysztofa Wojtyczka upłynie w październiku. O tym, kto zostanie jego następcą, zdecyduje Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy po przedstawieniu kolejnych kandydatur, bo - zgodnie z procedurą - w przypadku odrzucenia listy kandydatów, kraj zgłaszający ich jest proszony o przesłanie nowej

Z Konwencji Praw Człowieka wynika, że sędziowie ETPC powinni być "ludźmi o najwyższym poziomie moralnym" i muszą "albo posiadać kwalifikacje do sprawowania wysokiego urzędu sędziowskiego, albo być prawnikami o uznanej kompetencji". 

Więcej o: