Biuro RPO o sprawie transpłciowej uczennicy: Postępowanie dyrektorki było prawidłowe

Falę kontrowersji i oburzenia wywołał wpis sędzi TK Krystyny Pawłowicz, w którym upubliczniła sprawę transpłciowej uczennicy. Wiele osób zarzuciło Pawłowicz, że wpis może doprowadzić do hejtu wobec dziecka i jego rodziny. "Jeżeli uczennica ma zapewnione wsparcie społeczności szkolnej, ma możliwość rozwoju w przyjaznym otoczeniu. Dyrektor ma obowiązek zadbania o takie warunki" - komentuje sytuację dziecka w oświadczeniu przesłanym Gazeta.pl Magdalena Kuruś z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

We wtorek sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz napisała w mediach społecznościowych o transpłciowym dziecku, do którego nauczyciele w jednej ze szkół na prośbę rodziców zwracają się żeńskim imieniem. Pawłowicz stwierdziła, że "zlekceważono" przy tym dane z akt stanu cywilnego.

Celowo nie podajemy nazwy szkoły ani miejscowości, w której znajduje się placówka, by chronić prywatność dziecka i jego rodziny.

Głos w sprawie zabrał burmistrz miejscowości, który poinformował, że po wpisie Krystyny Pawłowicz w szkole odbyła się kontrola kuratorium. Zaznaczył, że szczegóły podane przez Pawłowicz nie mają związku z faktami, a władze placówki i miasta pozostaną otwarte na potrzeby transpłciowych uczniów.

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"

Biuro RPO: Postępowanie dyrektorki było prawidłowe

"W świetle doniesień medialnych o sprawie postępowanie dyrektorki szkoły było prawidłowe i miało na celu zapewnienie poszanowania godności i bezpieczeństwa dziecka. Jeżeli uczennica ma zapewnione wsparcie społeczności szkolnej, ma możliwość rozwoju w przyjaznym otoczeniu. Dyrektor ma obowiązek zadbania o takie warunki" - czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Gazeta.pl przez Magdalenę Kuruś, dyrektorkę Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak dodała Magdalena Kuruś, "w zainteresowaniu RPO pozostaje w jakim kierunku przeprowadzona została kontrola Kuratorium Oświaty".

"Wypowiedz pani sędzi pozostawiam bez komentarza" - zaznaczyła dyrektorka zespołu.

Więcej o: