Setki pszczół zginęły, bo ktoś zalał ule ropą. Policja poszukuje sprawców

Setki pszczół zginęły po tym, jak nieznani sprawcy wdarli się na prywatną posesję i wlali do uli ropę. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach prowadzą w tej sprawie śledztwo i poszukują wandali.

Do zabicia pszczół doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Zajezierzu w gminie Chmielno (województwo pomorskie). Zawiadomienie o popełnionym przestępstwie wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach we wtorek 6 kwietnia.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Zginęły pszczoły. Nieznani sprawcy zalali ule ropą

Do zdarzenia doszło w nocy z Wielkanocy na Wielki Poniedziałek. To wtedy nieznani sprawcy zalali ule ropą. Jak informuje dziennikbaltycki.pl, właściciel oszacował straty na 9 tys. zł. - Sprawa prowadzona jest pod kątem uszkodzenia mienia, za co grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat - wyjaśnił st. asp. Piotr Gdaniec, oficer prasowy KPP w Kartuzach. Na miejscu oprócz śledczych pracował technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady. Teraz mundurowi próbują ustalić tożsamość osób, które zalały ule.

Wielkopolska. Wandale zniszczyli kilkanaście uli. Zginęło 30 tys. pszczółWielkopolska. Wandale zniszczyli kilkanaście uli. Zginęło 30 tys. pszczół

W 2020 roku czarna pszczoła wróciła do Polski

W 2020 roku w Polsce pojawiła się największa europejska pszczoła - zadrzechnia fioletowa. Owad najczęściej jest spotykany na południu kontynentu, jednak najprawdopodobniej zmiany klimatyczne i gorące lata sprawiły, że ten gatunek pszczół był widziany na Dolnym Śląsku. Zadrzechnia fioletowa jest czarna, a jej skrzydła są w kolorze fioletowym. Naukowcy wpisali ją w 2002 roku na listę gatunków wymarłych lub prawdopodobnie wymarłych na terenie Polski, jednak sporadycznie była obserwowana w kraju w latach od 2005 do 2016 roku.

Czarna pszczołaCzarną pszczołę uważano za wymarły gatunek. W ostatnim zjawiła się w kraju

Więcej o: