Kolejne uderzenie zimy. Śnieg spadł w kilku regionach. Kiedy ocieplenie?

Najbliższe dni zapowiadają się mroźnie w całej Polsce, ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. We wtorek wydano alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami na terenie prawie całego kraju, będą one obowiązywać co najmniej do czwartku. W niektórych regionach, między innymi w Zakopanem spadła gruba warstwa śniegu. Kiedy możemy spodziewać się powrotu wiosny i wyższej temperatury powietrza?

Pogoda w środę oraz czwartek w całym kraju zapowiada się pochmurnie, wietrznie oraz zimowo. Synoptycy IMGW prognozują opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Najchłodniej będzie na wschodzie. 

Temperatura powietrza wyniesie maksymalnie 4 stopnie Celsjusza na wschodzie i do 6 st. na zachodzie oraz w centrum. Wiatr w dalszym ciągu umiarkowany, momentami porywisty osiągający do 60 kilometrów na godzinę z kierunków zachodnich oraz północno-zachodnich. 

Ponowny atak zimy. W Zakopanem gruba warstwa śniegu

Zima nie odpuszcza szczególnie w rejonie Tatr. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet, pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu miała osiągnąć aż 160 cm wysokości, z kolei temperatura powietrza spadła do -13 st. C. W Zakopanem warstwa śniegu osiągnęła 10 cm. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia oraz nagrania z różnych regionów Polski, na których możemy zaobserwować atak zimy w ciągu ostatnich dni. 

"Witamy w ten piękny wiosenny poranek Warunki do jazdy miejscami trudne: temp. spadła poniżej zera, na północy Wielkopolski lokalnie śnieg... (Zdjęcie z okolic Okonka na północnych krańcach regionu). Uważajcie. Poznań dziś początek prac remontowych na ulicy Piwnej" - czytamy na Twitterze MotoSygnałów. 

"Dziś największe opady zanotowaną w Bieszczadach. Na Podkarpaciu zimowa aura zagościła na nowo. W nocy przeszedł tam front chłodny. W Krośnie w 2h temp. obniżyła się z 8,2°C do -0,1°C. Nocą i okresowo w ciągu dnia w okolicy Krosna wystąpiły opady śniegu" - informował IMGW. 

Kiedy możemy spodziewać się ponownego ocieplenia? 

Przelotne opady śniegu, niska temperatura powietrza, a także chłodny, mroźny wiatr to pogoda, która z pewnością utrzyma się w kraju do czwartku. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak powrót nieco bardziej przyjaznej aury.

Według synoptycznej prognozy pogody IMGW Polska znajdzie się w weekend w zasięgu wyżu pochodzącego znad południowej Europy, w związku z czym z zachodu napłyną masy cieplejszego powietrza polarnego morskiego.

W zdecydowanej części kraju dominować będzie słońce, a tylko miejscami pojawią się przelotne opady deszczu. Wiatr również będzie słabszy. W nocy temperatura powietrza o kilka stopni przewyższy wartość 0 st. C, z kolei w dzień wzrośnie do 10, a nawet 18 st. C. 

Więcej o: