Wielkopolska. Ponad 5-krotnie przekroczony limit osób w kościele. Mandat dla księdza: 20 zł

Wielkopolscy policjanci ukarali mandatem w wysokości 20 zł księdza proboszcza, w którego kościele doszło do złamania obostrzeń epidemicznych. Na mszy świętej było ponad pięć razy więcej osób, niż pozwalają na to obowiązujące limity.
Zobacz wideo „Co łaska” za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

W niedzielę 29 marca policjanci z Wolsztyna (województwo wielkopolskie) skontrolowali dwa kościoły w regionie. Jak podaje lokalny portal myregion.pl, według anonimowych zgłoszeń w parafiach św. Józefa w Wolsztynie i św. Maksymiliana Kolbe w Mochach łamano obostrzenia epidemiczne, a konkretnie - limit osób mogących przebywać w kościele.

Wielkopolskie. Limit wiernych przekroczony kilkukrotnie. Kara: 20 zł mandatu

Zgodnie z aktualnymi limitami wprowadzonymi w związku z trzecią falą epidemii, w kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Według tych wytycznych w kościele w Wolsztynie, który był kontrolowany przez policjantów, może być jednocześnie 120 osób. Jednak podczas przeprowadzonej interwencji okazało się, że we mszy uczestniczyło około 360 wiernych jednocześnie (limit przekroczony o 240 osób). Z kolei w kościele w wielkopolskich Mochach limit wiernych to jedynie 14 osób, zaś policjanci doliczyli się ich aż 81 - zatem przekroczono dozwoloną liczbę osób ponad 5-krotnie. 

- Proboszczowie zostali ukarani mandatami na podstawie art. 116 Kodeksu wykroczeń - powiedział w rozmowie z portalem myregion.pl Artur Lorenz z wolsztyńskiej policji.

Jak wysokie były to kary? Jak się okazuje, pierwszy z duchownych musi zapłacić mandat w wysokości 50 złotych, a drugi - 20 złotych. 

Od początku epidemii policja ukarała mandatami tysiące osób. Kary wahają się od kilkudziesięciu do nawet 30 tysięcy złotych. Nakładano je także m.in. na przedsiębiorców, którzy otwierali swoje biznesy pomimo zakazu.

Więcej o: