Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc? Które sklepy będą czynne? Które niedziele w 2021 r. są handlowe?

W roku 2021 będzie łącznie siedem niedziel handlowych, jednak Wielkanoc, którą obchodzimy już w najbliższą niedzielę, oczywiście do nich nie należy. Przypominamy, gdzie można zrobić zakupy 4 kwietnia. Które sklepy będą czynne?

Wielkanoc, 4 kwietnia wiele sklepów będzie nieczynnych - supermarkety, galerie handlowe czy drogerie. Są jednak wyjątki od zakazu handlu.

Zobacz wideo Czy grozi nam zamknięcie sklepów? Dworczyk: To nieprawda

Gdzie można zrobić zakupy w Wielkanoc?

W niedziele niehandlowe mogą normalnie funkcjonować Żabki czy Freshmarkety. Warto jednak pamiętać, że mogą one być otwarte krócej, niż w pozostałe dni tygodniu - decyzja jest po stronie właściciela. Zakupy zrobimy też w sklepach na stacjach benzynowych czy w aptekach.

Wodzisław Śląski. 'Krówkomat' przed wejściem do kościołaKsiądz wystawił "krówkomat". "Brak krówek, brak miejsc" w kościele

Ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele obejmuje kilka wyjątków, jednak 4 kwietnia jest dodatkowo dniem świątecznym, dlatego wiele miejsc będzie zamkniętych. Właściciele prywatnych sklepików mogą zdecydować czy będą tego dnia prowadzić działalność, czy zamkną ją w związku ze świętami.

Warto pamiętać o limitach osób w sklepach. W sklepach do 100 metrów kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, natomiast w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - jedna osoba na 20 metrów.

Niedziele handlowe 2021. Kiedy zrobimy zakupy?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele pojawiła się w marcu 2018 roku. Wtedy handlowa była pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca. Rok później niedzielą handlową była tylko ostatnia niedziela miesiąca. W 2020 roku natomiast handel obowiązywał już tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i w cztery ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W rym roku łącznie niedziel handlowych przewidziano siedem. Pierwsza z końcem stycznia, druga w marcu.

Pozostałe niedziele handlowe przewidziane na bieżący rok wypadają w następujące dni:

Doktor Grzesiowski o chaosie związanym ze szczepieniamiRejestracja wciąż szwankuje. Grzesiowski: To nie usterka, a brak koordynacji

  • 25 kwietnia 2021 r.
  • 27 czerwca 2021 r.
  • 29 sierpnia 2021 r.
  • 12 grudnia 2021 r.
  • 19 grudnia 2021 r.
Więcej o: