Czy będzie można wybrać preparat, którym się zaszczepimy? Dworczyk: Te szczepionki są tak samo skuteczne

- Tego system nigdy nie przewidywał i nie będzie przewidywał, że dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez Internetowe Konto Pacjenta będzie można wybrać rodzaj szczepionki - tłumaczył Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk, koordynator Narodowego Programu Szczepień zwołał drugą konferencję prasową w czwartek po wystąpieniu błędu w rejestracji na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat. Minister Dworczyk odpowiedział na pytanie dotyczące wprowadzenia wyboru rodzaju szczepionki, z której będziemy chcieli skorzystać. - Tego system nigdy nie przewidywał i nie będzie przewidywał, że dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez Internetowe Konto Pacjenta będzie można wybrać rodzaj szczepionki - tłumaczył polityk.

Zobacz wideo Szczepienie u pracodawcy? Odpowiedzialność organizacyjna będzie po stronie firmy

Minister Michał DworczykMichał Dworczyk: Jestem do dyspozycji premiera. Jest anulowanie terminów

Nie będzie możliwości wyboru szczepionek, bo te szczepionki są tak samo skuteczne

- mówił Michał Dworczyk.

Dostępność szczepionek przeciwko COVID-19

Minister Dworczyk uzasadniał, że ograniczenia związane z przypisaniem szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneki do określonej grupy wiekowej wynikały z rekomendacji Rady Medycznej.

- Przypomnijmy, jaka była historia naszego programu szczepień. W pewnym momencie było tak, że rekomendowana dla grupy seniorów 70+ szczepionka Pfizera i Moderny, czyli szczepionki mRNA, były dostępne w ograniczonych ilościach. Więcej było szczepionek firmy AstraZeneka, dlatego dokonaliśmy podziału zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej - dodał szef KPRM.

Michał Dworczyk oznajmił, że obecnie Polska dysponuje większą liczbą szczepionek Pfizera niż AstryZeneki.

W tym momencie mamy już więcej szczepionek Pfizera niż AstryZeneki, w związku z tym w tej chwili już tego podziału nie będzie. Trzeba powtórzyć, że nie będzie możliwości wyboru szczepionek. Te szczepionki są tak samo skuteczne i tak samo chronią przed powikłaniami i ciężkimi przebiegiem choroby COVID-19

- tłumaczył polityk.

Poseł Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) krytykuje rząd za chaos ze szczepieniami 40-latków"Dykta to mało powiedziane". Komentarze po wpadce z rejestracją na szczepienia

Więcej o: