Lubuskie. Policja ustaliła tożsamość tajemniczego pasażera z pociągu Berlin-Warszawa

Kim jest tajemniczy mężczyzna odnaleziony 10 stycznia br. w pociągu relacji Berlin-Warszawa? Służby 30 państw, a także Interpol, próbowały ustalić tożsamość nieznanego podróżującego, który od przeszło dwóch miesięcy przebywał w lubuskim szpitalu. - 37-letni mężczyzna posiada status bezpaństwowca. Urodził się w 1984 roku na Łotwie - podaje świebodzińska policja.

Szeroko zakrojone działania funkcjonariuszy lubuskiej oraz świebodzińskiej policji odniosły skutek. Udało się ustalić tożsamość mężczyzny, którego zachowanie zaniepokoiło 10 stycznia 2021 r. obsługę pociągu Berlin-Warszawa. Dużą zasługę w tym mają niemieccy policjanci.

Zobacz wideo Kierowca wjechał pod rozpędzony pociąg. Cudem wyszedł z tego bez większego szwanku

Mężczyzna bez dokumentów podróżował pociągiem Berlin-Warszawa. Nie reagował na żadne próby kontaktu

To jedna z najbardziej nietypowych spraw w kwestii ustalania tożsamości, z jaką zmierzyli się funkcjonariusze ze Świebodzina. 10 stycznia, policjantów z komendy w Świebodzinie powiadomiono o niepokojącym zachowaniu mężczyzny podróżującego pociągiem relacji Warszawa-Berlin. Zgłoszenia dokonała obsługa pociągu. Pasażer siedział samotnie w przedziale i wpatrywał się w jeden punkt. Mężczyzna wyglądał schludnie, nie był pod wpływem alkoholu, jednak nie można było nawiązać z nim kontaktu. Nie posiadał żadnych dokumentów ani bagaży. 

Według oceny policji,tajemniczy podróżnik nie był w stanie sam się sobą zaopiekować i wymagał pomocy medycznej. W trosce o jego zdrowie i życie wezwano pogotowie. W szpitalu mężczyzna jeszcze przez bardzo długi czas nie nawiązywał z nikim kontaktu. 16 lutego policja ze Świebodzina poprosiła o pomoc w identyfikacji mężczyzny. 

Kim jest tajemniczy pasażer z pociągu relacji Berlin-Warszawa?

Mężczyzna, do którego zostali wezwani świebodzińscy funkcjonariusze na początku stycznia, po dwóch miesiącach doszedł do siebie i opuścił szpital, w którym przebywał. Ustalenia śledczych wskazały, że 37-latek posiada status bezpaństwowca. Urodził się w 1984 r. na Łotwie i legalnie przebywa na terenie krajów strefy Schengen - posiada ważną kartę pobytu w Niemczech, którą jednak zgubił.

Lekarze uznali, że mężczyzna jest w dużo lepszym stanie, może samodzielnie o siebie zadbać, więc został wypisany ze szpitala. Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Skąpe wsparł go, m.in. zapewniając środki na dalszą podróż do celu, który sobie ustalił. 

Tajemniczy pasażer pociągu. Ustalanie tożsamości trwało ponad 2 miesiące

Ponad dwa miesiące zajęło policjantom ustalanie tożsamości mężczyzny, który samotnie podróżował pociągiem na linii Berlin-Warszawa. Dzięki uzyskanym poszlakom oraz współpracy zagranicznej policji udało się dowiedzieć, kim jest tajemniczy pasażer, z którym nie można było nawiązać kontaktu.

Pierwsze udane próby rozmów z podróżnikiem miały miejsce dopiero w szpitalu, gdzie lakonicznie i krótko mężczyzna odpowiadał na zadane pytania. Dzięki temu udało się ustalić, że posługuje się on, w stopniu co najmniej komunikatywnym, językami niemieckim, rosyjskim, łotewskim oraz ukraińskim.

Współpraca z niemieckimi funkcjonariuszami pozwoliła ustalić tożsamość pasażera pociągu. Konieczne było m.in. pobranie odcisków palców, a także weryfikacja niektórych dokumentów uzyskanych podczas śledztwa.

Policjanci, gdy już udało im się ustalić tożsamość mężczyzny, poinformowała o jego stanie i miejscu pobytu  jego najbliższych.

Więcej o: