Pogoda. Wyraźne zmiany przed Wielkanocą. Najpierw burze, później ochłodzenie

Wygląda na to, że pogoda na Wielkanoc będzie dość dynamiczna. W czwartek temperatura wyniesie nawet 21 stopni Celsjusza. Niestety, wysokim wartościom na termometrach będą towarzyszyć lokalne burze. W kolejnych dniach czeka nas natomiast ochłodzenie i miejscowe opady deszczu ze śniegiem.
Zobacz wideo Dr Zaczyński: Każdy powinien spędzić ten lockdown odpowiedzialnie, jak w ubiegłym roku

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek pogoda w całym kraju będzie dość zróżnicowana. W północnej części możemy spodziewać się zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu. Wartości na termometrach będą wahały się od 8 do 14 stopni Celsjusza.  

Zawirowania pogodowe tuż przed świętami. Z północy nadciąga chłodny front

W pozostałej części Polski odnotujemy zmienne zachmurzenie, ale także opady deszczu czy lokalne burze. Temperatura powietrza będzie wahała się od 12 st. C na Pomorzu do 21 na Podkarpaciu. Będzie padać i silnie wiać. Wiatr osiągnie do 45 km/h, miejscami nawet do 70 km/h.  

Powodem podziału Polski w czwartek na różne strefy pogodowe jest przemieszczający się z północy na południe chłodny front atmosferyczny układający się równoleżnikowo. Tuż za frontem do Polski płynąć będzie chłodne, arktyczne powietrze.  

W piątek w województwie podkarpackim pojawią się przelotne opady deszczu . W całej Polsce zachmurzenie zmienne oraz przelotne opady deszczu. Miejscami w piątek i sobotę mogą spaść opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu, zwłaszcza na wschodzie i w rejonach podgórskich.  

Po nieoczekiwanych czwartkowych burzach czeka nas ochłodzenie. Temperatura osiągnie maksymalnie 7 st. C w regionie Suwalszczyzny do 13 st. w okolicach Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej.  

W sobotę słoneczna pogoda zapowiada się jedynie nad morzem. W pozostałej części kraju czekają nas opady deszczu, a na wschodzie nawet deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczymy od 5 st. C w województwie podkarpackim do 10 st. C na Pomorzu, zapowiadali synoptycy tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w święta wielkanocne? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w ciągu weekendu Polska będzie znajdowała się pomiędzy wyżem spływającym znad Atlantyku a niżem znad Rosji. Taka sytuacja będzie sprzyjała napływowi chłodnego powietrza, co wyraźnie widać po zapowiadanym spadku temperatury.  

Wielkanoc w większości kraju zapowiada się słonecznie. Jedynie na Podkarpaciu pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a na termometrach zobaczymy 6 stopni Celsjusza, na Pogórzu Karpackim może spaść słaby śnieg. Najcieplej nad morzem, gdzie temperatura osiągnie 12 st. C. Wiatr będzie słaby oraz umiarkowany, wiejący z kierunku zachodniego oraz północno-zachodniego.  

Poniedziałek Wielkanocny powinien być pogodny na terenie całego kraju. Temperatura będzie wahała się pomiędzy 10 st. C w Suwałkach do 15 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby. 

Więcej o: