Plany ewakuacji lotniczej pacjentów zakażonych COVID-19 zostały rozszerzone na cały kraj

Plany ewakuacji lotniczej pacjentów zakażonych koronawirusem, dla których brakuje miejsc w szpitalach, zostały rozszerzone na cały kraj - wynika z ustaleń RMF FM. Mają być transportowani do placówek z wolnymi łóżkami.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną plany ewakuacji lotniczej pacjentów zakażonych koronawirusem nie obejmują już tylko województwa śląskiego. Jak ustaliło radio RMF FM, zostały rozszerzone cały kraj. "W każdym województwie powołano koordynatora, który ma monitorować liczbę wolnych łóżek w regionie. Ma też się kontaktować z centrum operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" - dowiedział się reporter stacji, Krzysztof Zasada.

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?

Coraz mniej miejsc w szpitalach. Plany ewakuacji pacjentów rozszerzone na cały kraj

Chorzy mają być transportowani z regionów, w których miejsc w szpitalach, do placówek w innych częściach Polski, w których wolne łóżka jeszcze są. Do ich transportowania jest gotowych 30 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i wojska (LPR ma transportować pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu, wojsko - osoby w lżejszym stanie).

Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, dyspozytor zdecyduje o transporcie konkretnych osób. W LPR zapadła decyzja o całodobowej gotowości sześciu baz lotniczych. Do tej pory 24-godzinny dyżur pełnił Kraków i Wrocław

- podaje RMF FM.

W środę 31 marca odnotowano 32 874 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły aż 653 osoby. 

Więcej o: