Wielkanoc 2021. Prymas Polski zachęca do święcenia pokarmów w domach

Już w najbliższą niedzielę odchodzimy Wielkanoc, a w Wielką Sobotę będziemy święcić pokarmy. Podobnie jak w ubiegłym roku ze względu na pandemię prymas Polski abp Wojciech Polak zachęca do tego, aby zamiast święcić koszyki wielkanocne w kościołach, zrobić to w domu.

- Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach - powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak na antenie Radia Plus.

Apel o święcenie pokarmów w domach

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się do wiernych o poświęcenie pokarmów wielkanocnych w domach. Wspomniał również, że diecezje mogą święcić koszyczki z pokarmami na otwartych przestrzeniach, przed kościołem lub kapliczką. Prymas podkreśla jednak, że takie poświęcenie pokarmów choć możliwe, nie jest konieczne.

Zobacz wideo O. Paweł Gużyński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (1.04)

Duchowny dodał, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych "nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga". - Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią, możemy z tego zrezygnować - podkreślił.

Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę. Nie zmienia się jej skład Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę. Skład pozostaje ten sam

- Zostawimy ten wybór, nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - zauważył bp Wojciech Polak.

Zaostrzenie obostrzeń w kościołach

W czwartek na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zaostrzeniu obostrzeń w kościołach, od soboty 27 marca do 9 kwietnia w miejscach kultu religijnego - dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W kościołach wierni mają także obowiązek zakrywania ust i nosa.

Dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym na temat wolnych łóżek Szpital Narodowy przyjmie pacjentów, którzy wcześniej nie byli na SOR-rze

Ponad 20 tys. nowych przypadków koronawirusa

We wtorek resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 20 870 nowych zakażeń koronawirusem, a 461 osób zmarło. Najwięcej nowych przypadków było w województwie mazowieckim (3572), śląskim (2812), dolnośląskim (2110) i wielkopolskim (1892).

Więcej o: