Michał Kamiński: Przywódcą Kościoła w Polsce jest ojciec Rydzyk. "Rzutki biznesmen i siewca nienawiści"

- Polskim Kościołem nie rządzi papież Franciszek - powiedział poseł Michał Kamiński, komentując kary nałożone na abp. Głódzia i bp. Janiaka. Według niego papież ma "prawie zerowy wpływ" na to, co robią polscy księża. Kamiński dodał, że to o. Tadeusz Rydzyk jest głową Kościoła w Polsce i to on "dyktuje" księżom język, jakim powinni się posługiwać.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Kamiński powiedział w programie "Onet Rano", że nie spodziewa się reakcji prezydenta Andrzeja Dudy na karę nałożoną przez Watykan na arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia i biskupa Edwarda Janiaka. Kamiński dodał, że według niego wysokość kary nałożonej przez Stolicę Apostolską jest mniej istotna. - Ja uważam, że tych ludzi powinno karać przede wszystkim państwo polskie - powiedział. 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Zadośćuczynienie dla ofiar pedofilii jest priorytetem

Michał Kamiński o polskim Kościele: Franciszek ma prawie zerowy wpływ na to, co się z nim dzieje

Polityk wytłumaczył, że według niego to ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz Telewizji Trwam, jest nieformalnym przywódcą polskiego Kościoła. Michał Kamiński uważa, że to o. Rydzyk "dyktuje" polskim duchownym język, jakim powinni się posługiwać, oraz kreuje realia polityczne wokół nich. 

Polskim Kościołem nie rządzi papież Franciszek. Ten wspaniały człowiek, który stoi na czele Kościoła katolickiego na całym świecie, ma prawie zerowy wpływ na to, co dzieje się z Kościołem w Polsce, którego prawdziwym przywódcą jest ojciec Rydzyk, rzutki biznesmen i siewca nienawiści. To on jest dzisiaj głową polskiego Kościoła

- stwierdził Kamiński.

Abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak ukarani przez Watykan

W poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Stolica Apostolska ukarała arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka za tuszowanie nadużyć seksualnych w podległych im diecezjach. Obaj duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie tych diecezji oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Kary zostały wymierzone na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio (dekretu papieskiego) Papieża Franciszka Vos estis lux mundi (Wy jesteście światłem świata). Wiele kontrowersji wzbudził nakaz wpłacenia "odpowiedniej sumy" na rzecz Fundacji św. Józefa. Ks. dr Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, potwierdził w RMF FM, że to ukarani duchowni zadecydują, jaka będzie wysokość "odpowiedniej sumy", którą wyłożą z własnych majątków na pomoc ofiarom nadużyć seksualnych.

We wtorek do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego niezawiadomienia właściwego organu o przypadkach molestowania seksualnego nieletnich przez biskupa Edwarda Janiaka i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - podaje PAP. Wniosek do prokuratury dotyczy nadużyć seksualnych przeciwko osobom poniżej 15. roku życia. Śledczy poinformowali, że po analizie dokumentów, obie sprawy zostaną przekazane do odpowiednich jednostek podległych Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku.

Więcej o: