Uniwersytet Warszawski usunął ogłoszenie o pracę w TVP. Powód? Skierowane było wyłącznie do mężczyzn

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego kilka dni temu wstawił na swoim profilu na Facebooku ogłoszenie o castingu do programu w nowo powstającym kanale TVP Nauka. Ostatecznie wpis został usunięty. Z jakich powodów?

Uniwersytet Warszawski usunął ogłoszenie TVP, w zamian pojawił się komunikat, w którym studenci informowani są o powodach takiej decyzji. Jak się okazuje, zdecydowano się na ściągnięcie ogłoszenia o pracę, bo było ono skierowane wyłącznie do mężczyzn.

Uczelnia usuwa treść ogłoszenia o pracę w TVP Nauka

W czwartek, 25 marca, na profilu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na Facebooku pojawiła się aktualizacja statusu uczelni, z której dowiadujemy się m.in. że "ze względu na dyskryminacyjny charakter ogłoszenia przesłanego przez współpracownika TVP", uczelnia usunęła jego treść i przeprosiła za bezrefleksyjne udostępnienie oferty.

Ogłoszenie o pracę, które ukazało się na profilu uczelni kilka dni wcześniej, zostało przesłane przez reżysera projektu, Grzegorza Nowińskiego. Zgodnie z treścią ogłoszenia, poszukiwany był kandydat na prezentera, w wieku od 20 do 30 lat, ze statusem studenta lub doktoranta wydziałów nauk ścisłych. Podkreślone zostało, że preferowani są mężczyźni.

"Zdecydowałem o doprecyzowaniu płci, by nie zabierać niepotrzebnie czasu paniom, bo te już mamy wytypowane"

W komentarzu pod postem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego pojawiło się wiele komentarzy studentów. Do sprawy, bezpośrednio pod postem, odniósł się także autor ogłoszenia, reżyser Grzegorz Nowiński. 

Oświadczenie. Oświadczam, że ogłoszenie umieszczone na FB Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego znalazło się tam na moją prośbę, a nie z inicjatywy TVP. Było ono powodowane chęcią znalezienia osoby do poprowadzenia programu telewizyjnego, który miał być przedstawiony jako oferta dla kanałów popularnonaukowych. Zdecydowałem o doprecyzowaniu płci, żeby nie zabierać niepotrzebnie czasu paniom, bo te już mamy wytypowane. Nie jest to ogłoszenie o pracę, tylko zaproszenie do udziału w castingu. Nie jestem pracownikiem TVP, a znak graficzny przypominający logo TVP został dołączony do ogłoszenia przez pracownika UW bez mojej zgody. Reżyser projektu Grzegorz Nowiński.

Pod wpisem Nowińskiego pojawiły się kolejne komentarze, w tym:

Aha, to znaczy że ogłoszenie nie tylko było w złym guście i niezgodne z prawem, ale zawierało również nieprawdę, gdyż poszukiwał Pan osób do nakręcenia pilota programu, który Pan dopiero chciał sprzedać tvp nauka? Mam nadzieję, że czegoś się Pan z tego wszystkiego nauczył.
 POPULARYZUJEMY naukę, ale broń cię wszechmogący, by program prowadziła kobieta! Jeszcze NIKT nie będzie oglądał! POPULARYZOWANIE jak UPUPIANIE, jak pisał Gombrowicz, co za zbieżność słów.
Zobacz wideo Dr Kasia: Najwyższy czas, żeby opowiedzieć historię Polski jako „herstorię”
Więcej o: