Archidiecezja Gdańska odniosła się do kary dla Sławoja Leszka Głódzia. Komunikat liczy dwa zdania

Archidiecezja Gdańska odniosła się do decyzji Watykanu, który ukarał abp. seniora Sławoja Leszka Głódzia w związku z "zaniedbaniami w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich". Oświadczenie trudno nazwać inaczej niż lakonicznym, ponieważ liczy zaledwie dwa zdania.

"Archidiecezja Gdańska przyjmuje do wiadomości Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce (N. 5733/21) z dnia 29 marca 2021 r. ws. arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Jednocześnie przyjmuje, że treść komunikatu i zawarte tam postanowienia wynikają z przeprowadzonego postępowania dotyczącego zasygnalizowanych zaniedbań w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi" - przekazał ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Abp Sławoj Leszek Głódź. Zdjęcie z 2018 r.Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ma opuścić Archidiecezję Gdańską

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Watykan. Archidiecezja Gdańska wydała oświadczenie

W motu proprio "Vos estis lux mundi" ("Wy jesteście światłem świata") papieża Franciszka znajdują się wytyczne dotyczące powiadamiania o przestępstwach seksualnych, w tym tych popełnianych na osobach nieletnich, oraz czynach "mających na celu zakłócanie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych, administracyjnych lub karnych, przeciwko duchownemu lub zakonnikowi". 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Zadośćuczynienie dla ofiar pedofilii jest priorytetem

Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka

W poniedziałek Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała specjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Watykan zdecydował się m.in. nałożyć nakaz zamieszkania duchownego poza terenem archidiecezji gdańskiej. 

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" - napisano na początku oświadczenia. 

W wyniku dochodzenia Stolica Apostolska podjęła wobec arcybiskupa Głódzia następujące decyzje:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej;
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Analogiczną decyzję Stolica Apostolska podjęła analogiczną decyzję w stosunku do biskupa Edwarda Janiaka, suspendowanego biskupa kaliskiego.

Abp Sławoj Leszek GłódźTerlikowski komentuje ukaranie Głódzia i Janiaka: Nie wiemy, czy kara jest adekwatna

Od 2019 r. emerytowany metropolita gdański jest podejrzewany o tuszowanie przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Głódziowi zarzuca się m.in. brak działań w sprawie zgwałcenia 17-latki przez księdza. Mężczyzna podejrzewany o dokonanie tego przestępstwa był przez lata przenoszony do innych parafii w kraju.

Więcej o: