Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ma opuścić Archidiecezję Gdańską

Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia, który otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. Przez Stolicę Apostolską ukarany został również bp Edward Janiak. Decyzja Watykanu wydana została w związku z tuszowaniem przez nich nadużyć seksualnych na terenie podległych im diecezji.

Nuncjatura Apostolska w Polsce w poniedziałek 29 marca rano wydała specjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Watykan zdecydował się m.in. nałożyć nakaz zamieszkania duchownego poza terenem archidiecezji gdańskiej. 

Zobacz wideo Lehnert: Głódź to był równy gość, potem został biskupem

Watykan podjął decyzje w sprawie abp. Sławoja Leszka Głódzia 

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" - napisano na początku oświadczenia. 

W wyniku dochodzenia, Stolica Apostolska podjęła wobec arcybiskupa Głódzia następujące decyzje:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej;
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Były arcybiskup Gdańska, abp Głódź od 2019 roku jest podejrzewany o ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego. Duchownemu zarzuca się brak działań w sprawie zgwałcenia 17-latki przez księdza - duchowny, który podejrzewany jest o dokonanie tego przestępstwa, był przenoszony przez lata do innych parafii w kraju.

13 sierpnia 2020 roku nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio poinformował, że papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. W październiku tego samego roku portal OKO.Press ustalił, że na polecenie Watykanu wszczęto proces kanoniczny abp. Głodzia ws. tuszowania pedofilii. Według informatorów portalu sprawa dotyczyć ma co najmniej czterech księży. 

Więcej o: