Sondaż: Jak Polacy planują spędzić święta wielkanocne?

Niemal połowa badanych deklaruje, że Wielkanoc spędzi wyłącznie z domownikami, a kolejne ponad 30 proc. chce świętować z najbliższą rodziną. Eksperci apelują, by nie lekceważyć epidemii i w czasie świątecznym pozostać w domach.

"Rzeczpospolita" zapytała Polaków w sondażu SW Research, jak zamierzają spędzić tegoroczną Wielkanoc. Badanie zostało przeprowadzone online w dniach 23-24 marca bieżącego roku na grupie 800 pełnoletnich internautów.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

Sondaż: 48,10 proc. badanych spędzi święta tylko z domownikami

Niemal połowa badanych, bo aż 48,10 proc., zadeklarowało, że święta chce spędzić tylko z domownikami. Wielkanoc w gronie "najbliższych członków rodziny" planuje natomiast 33,40 proc. badanych. 8,10 proc. nie ma jeszcze na temat zdania, 6,30 proc. planuje spędzić je samotnie, natomiast 4,10 proc. określiło, że Wielkanoc spędzi "wraz z członkami bliższej i dalszej rodziny". Dane te wykazują podobną tendencję, jak te z podobnego sondażu przeprowadzonego kilka dni wcześniej przez United Surveys.

Niedziela Palmowa. Wierni mogą skorzystać z dyspensyNiedziela Palmowa. Wierni mogą skorzystać z dyspensy

Jak pisaliśmy niedawno, w badaniu przeprowadzonym przez United Surveys 19 marca na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" Polacy także zostali zapytani o swoje plany wielkanocne. Chęć spędzenia świąt w gronie domowników wyraziło wówczas 62.7 proc. respondentów, 31.3 proc. opowiedziało się za spędzeniem tego czasu z rodziną, z którą na co dzień nie mieszka. 3.8 proc. podało natomiast, że planuje w tym czasie wyjazd. 0,8 proc. zadeklarowało chęć spędzenia Wielkanocy ze znajomymi, a 1,4 proc. nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

Równocześnie w tym samym badaniu tylko 14 proc. osób poparło ogólnokrajowy lockdown. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo na grupie 1000 osób. 

Eksperci apelują o pozostanie w domach podczas Wielkanocy

Przypomnijmy, że prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, uważa, że w Wielkanoc "zdecydowanie" powinniśmy zostać w domach. Ekspert podkreślał jednak, że jeżeli cała rodzina została wcześniej zaszczepiona lub przebyła już chorobę, to "nie ma najmniejszych powodów", żeby tego czasu nie spędzić wspólnie.

Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego uważa natomiast, że najbliższe święta powinniśmy spędzić zdalnie. - Z rozsądku, bezpieczeństwa i żeby nie przerywać trendu, który mimo wszystko długoterminowo powinien być dla nas pozytywny, bo ilość zachorowań w tej chwili niewątpliwie jest porażająca i budzi lęk - tłumaczył niedawno. Fal także podkreślił wagę szczepień. - Z dnia na dzień jesteśmy coraz mocniejsi, bo coraz bardziej jesteśmy zaszczepieni - mówił.

Nowe obostrzenia. Tomasz Terlikowski: zamknięcie świątyń dla wiernych uderzyłoby w elektorat PiSObostrzenia. Terlikowski: Zamknięcie kościołów uderzyłoby w elektorat PiS

Więcej o: