Nowe obostrzenia. Od poniedziałku zamknięte są żłobki i przedszkola

Przedszkola i żłobki w całym kraju zostały zamknięte. Mogą w nich przebywać jedynie dzieci rodziców zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa i likwidowanie jej skutków. Wstrzymanie pracy w placówkach opiekuńczych to kolejny sposób rządu na walkę z trzecią falą pandemii koronawirusa.

Przedszkola i żłobki będą zamknięte od 29 marca do 9 kwietnia. Szef resortu zdrowia poinformował w ubiegłym tygodniu o kolejnych obostrzeniach, które mają pomóc w zmniejszeniu transmisji koronawirusa. Choć Niedzielski przyznał, że w przedszkolach i żłobkach nie odnotowano wielu przypadków zachorowań na COVID-19, to ich zamknięcie pozwoli ograniczyć liczbę osób, które codziennie spotykają się w placówkach.

Przedszkole (zdjęcie ilustracyjne) Fala zakażeń w przedszkolu. "Zakażone nauczycielka, kucharka..."

Przedszkola i żłobki zamknięte do 9 kwietnia

- Związana z tym mobilność i kwestia zgaszenia, i wciskania tego hamulca awaryjnego przekonują nas do tego, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte - wyjaśnił Niedzielski.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z przedszkoli i żłobków w dalszym ciągu będą mogły korzystać dzieci medyków, pracowników szpitali oraz osób pracujących w służbach porządkowych. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rodzicom, którzy zostaną w domach z dziećmi, będzie przysługiwać zasiłek opiekuńczy. - Te najmniejsze dzieci odprowadzane do żłobków czy przedszkoli będą objęte zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców - powiedział premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Jednak w rozporządzeniu w tej sprawie wydrukowanym w Dzienniku Ustaw, minister edukacji Przemysław Czarnek rozszerzył listę grup zawodowych, które mają prawo posyłać od 29 marca swoje dzieci do przedszkoli i żłobków.

Od soboty obwiązują nowe obostrzenia

W czwartek rząd poinformował również o zamknięciu od soboty salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz wszystkich obiektów sportowych, wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych powyżej 2 000 metrów kwadratowych. W dalszym ciągu pozostają zamknięte kina muzea, teatry i hotele, a w galeriach handlowych mogą być otwarte wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, saloniki prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, punkty bankowe oraz pralnie.

Lista nowych obostrzeń od soboty 27 marca. Co się zmienia? Lista nowych obostrzeń od soboty 27 marca. Co się zmienia?

W placówkach handlowych oraz na pocztach zostały wprowadzone limity klientów. W sklepach do 100 m kw. może przebywać 1 osoba na 15 m kw., a w sklepach powyżej 100 m kw. - 1 osoba na 20 m kw. W kościołach również wprowadzono nowe limity: 1 osoba na 20 m kw. przy zachowaniu minimum 1,5 m odległości.

Więcej o: