Skurkiewicz uzasadniał przesunięcie terminu kwalifikacji wojskowej również maturami, które mają odbyć się w maju. - Żeby ci młodzi ludzie myśleli o tym, żeby zdać maturę, a nie stresowali się kwalifikacją wojskową - tłumaczył wiceminister.
Skurkiewicz poinformował, że pierwszy okres kwalifikacji ma trwać od początku czerwca do 23 lipca. Termin drugiej tury będzie ogłoszony w lipcu.
Podjęliśmy taką decyzję po konsultacji ze Sztabem Generalnym, również ze służbami sanitarnymi
- mówił wiceminister. Dodał, że sytuacja epidemiologiczna i zwiększona zachorowalność wyraźnie wskazują na to, że inaczej byłoby to trudne do zrealizowania.
Do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2002 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby, osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej z powodu stanu zdrowia, a zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby, kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety uczące się w celu uzyskania tych kwalifikacji.
Na posiedzeniu senackiej komisji Skurkiewicz, przedstawiciele Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódca WOT podsumowali działania wojska jako organu wspierającego kraj w walce z epidemią koronawirusa.
Wspomnieli m.in. o przygotowaniu szpitali polowych i tymczasowych, udział żołnierzy w testowaniu na obecność koronawirusa, pracę żołnierzy w sanepidach, wsparcie dla policji przy kontroli kwarantanny czy pomoc w akcji szczepień, w tym zapewnienie transportu do punktów.