Wielkanoc w czasie epidemii koronawirusa. Z czego można zrezygnować? Zalecenia Watykanu

Tegoroczna Wielkanoc będzie czasem, kiedy obowiązywać będą rygory sanitarne w związku z panującą epidemią koronawirusa. W zeszłym roku watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret dotyczący celebracji Wielkiego Tygodnia, który obowiązuje również w tym roku. Przypominamy, z czego można zrezygnować.
Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Dekret skierowany do biskupów przybliża najważniejsze zasady liturgiczne obowiązujące w czasie świąt wielkanocnych podczas epidemii koronawirusa. Został wydany 25 marca 2020 roku. Jak wynika z informacji Katolickiej Agencji Informacyjnej, w tym roku obowiązują takie same zasady. 

Wielkanoc 2021. Z czego można zrezygnować?  

Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu chrześcijańskim, co zaznaczała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Święto poprzedza Wielki Post trwający do Wielkiego Czwartku oraz Triduum Paschalne. W dokumencie zaznaczono, że Wielkanoc nie może być przeniesiona. 

Wydarzeniem, które może być przeniesione jest Msza św. Krzyżma sprawowana przed południem w Wielki Czwartek. Błogosławione są wówczas oleje chorych i katechumenów oraz krzyżmo, którego używa się podczas sakramentów chrztu oraz bierzmowania. Decyzja o ewentualnym przeniesieniu nabożeństwa podejmowana jest indywidualnie przez biskupów diecezjalnych.  

Wielkanoc. Jakie zasady będą obowiązywać w tym roku? 

W czasie Triduum Paschalnego, kiedy władze cywilne oraz kościelne wprowadziły ograniczenia, biskupi po uzgodnieniu działań z Konferencją Episkopatu powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych. Proboszczowie natomiast w parafiach, ale w obu przypadkach bez udziału wiernych. Wcześniej należy powiadomić ich o godzinach nabożeństw oraz zapewnić transmisję na żywo. 

W Wielki Czwartek zaleca się pominięcie gestu umycia nóg, a także procesji na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Najświętszy Sakrament ma być przechowywany w tabernakulum. W przypadku braku możliwości odprawienia nabożeństwa, kapłani powinni odmówić nieszpory.  

W Wielki Piątek (Męka Pańska) nabożeństwa będą sprawowane w katedrach oraz kościołach parafialnych przez biskupów i proboszczów. Biskup diecezjalny ma natomiast obowiązek określenia specjalnej modlitwy w intencji chorych, zmarłych i zagubionych.  

"Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje 'Liturgia Słowa'. W czasie 'Liturgii chrzcielnej' należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje 'Liturgia Eucharystyczna" – poinformowano w dekrecie.  

Kapłani, którzy tego dnia nie mają możliwości uczestniczyć w nabożeństwie w kościele, powinni odmówić Godzinę Czytań, która jest przewidziana na Niedzielę Wielkanocną. Jeśli chodzi o klasztory, seminaria oraz wspólnoty zakonne, decyzja leży w rękach biskupa diecezjalnego.  

Wyrazy "pobożności ludowej i procesji, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne" po decyzji biskupa diecezjalnego mogą zostać przeniesione na inne dni.  

Więcej o: