Rada Etyki Mediów chwali reporterkę TVP3. W tle słynny komentarz rzecznika Wodociągów Kieleckich

Rada Etyki Mediów nie dopatrzyła się uchybień ze strony dziennikarki TVP3 Kielce, która przygotowywała materiał na temat awarii wodociągów. Rzecznik Wodociągów Kieleckich zarzucił telewizji manipulację i w ramach protestu powtarzał na nagraniu formułkę o wzorcowym usuwaniu awarii. "Należy pochwalić usilne dążenie reporterki do dokładnego przedstawienia problemu awarii" - napisała REM.

Rada Etyki Mediów odpowiedziała na zgłoszenie Luizy Jurgiel-Żyły, prezeski Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, która prosiła o sprawdzenie, czy autorka materiału o awarii wodociągowej w Kielcach naruszyła Kartę Etyczną Mediów. 

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Pod koniec stycznia TVP3 Kielce opublikowała na swoim Facebooku nagrania z Ziemowitem Nowakiem, rzecznikiem Wodociągów Kieleckich. - Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje - mówił w relacji Nowak. Rzecznik pytany dalej o przyczyny awarii powtórzył formułkę o "krajowej czołówce". 

Rzecznik Wodociągów Kieleckich o manipulacji TVP3 Kielce

Niedługo po publikacji rozmowy w sieci, Ziemowit Nowak zamieścił na Facebooku wyjaśnienie swojej postawy. Stwierdził, że TVP3 Kielce, przygotowując inny materiał o awarii w Kielcach, manipulowało jego wypowiedziami. "Wywiad był demonstracją, protestem przeciwko manipulacji, jakiej ta telewizja się dopuściła i do tej pory z niej się nie wycofała" - pisał Nowak w oświadczeniu na Facebooku. Dalej przekonywał, że TVP3 "nie puściła" jego wypowiedzi o tym, że "liczba awarii z roku na rok maleje, mimo że wzrasta długość sieci". 

Michał Dworczyk: Osoby, które zrezygnowały ze szczepienia, będą musiały zaczekać na swoją kolejDworczyk: Jeśli ktoś nie stawił się na szczepienie, będzie czekał

"W materiale TVP Kielce usłyszałem natomiast, że 'w poprzednich latach, mimo niskich temperatur, wodociągi tak często nie ulegały awarii' - bez powołania się na jakiekolwiek źródło. Czyli czarne jest białe, a białe jest czarne" - stwierdził rzecznik Wodociągów Kieleckich. Dodał, że "zastosował technikę powtarzania w kółko tej samej odpowiedzi na pytania, na które 6 dni wcześniej już odpowiadał". "Technikę znaną i stosowaną gównie przez polityków, z perełką 'Już odpowiedziałem na to pytanie'. Reakcja internetu jest olbrzymia. Facebook, Twitter, Tik Tok, portale informacyjne, większość zrozumiała tło i powód mojej demonstracji" - stwierdził. 

REM: Należy pochwalić dążenia reporterki

W stanowisku REM czytamy, że rada "nie dostrzega żadnego uchybienia Karcie Etycznej Mediów w realizacji spornego programu". "Przeciwnie, należy pochwalić usilne dążenie reporterki do dokładnego przedstawienia problemu awarii. Po tygodniu wróciła do tematu, a rzecznik został poproszony - jak wyjaśnia TVP 3 Kielce - o wypowiedź na tyle konkretną, aby nie trzeba było jej skracać, choć redakcja ma do tego prawo" - napisała Rada Etyki Mediów. "Pan Ziemowit Nowak odpowiedział na zaproszenie w sposób kabaretowy. Ale ocena jego pracy nie leży w kompetencjach REM" - czytamy. 

Monika PawłowskaPawłowska w Porozumieniu. Media: To posłanka zainicjowała kontakt z Gowinem

Więcej o: