Poszukiwania przez IPN Polka staje się coraz mniej tajemnica. Dzięki pomocy internautów udało się ustalić, że była nią Maria Barr, która w listopadzie 1942 roku została wdową, gdy jej pierwszy mąż, pilot Philip Rex Barr, zginął podczas wykonywania zadań nad okupowaną Belgią.
Kobieta wyszła ponownie za mąż, za architekta Stanisława Grabowskiego. Jak poinformował IPN w mediach społecznościowych, drugi mąż Marii Barr był żołnierzem w 10. Brygadzie Kawalerii Stanisława Maczka. "Przeszedł z nią cały szlak bojowy, był kilkakrotnie odznaczony. (...) S. Grabowski był po wojnie bardzo znanym architektem" - czytamy.
Nieco więcej informacji przekazał zaangażowany w badanie sprawy Tomasz Muskus, który poinformował, że "Stanisław został odznaczony Krzyżem Walecznych za walkę w wojnie obronnej w 1939 r. w Polsce i drugim za walkę w obronie Francji". Drugi mąż Marii Barr wyzwalał ponadto Francję, Belgię i Holandię, a także został odznaczony orderem Leopolda. W 1972 roku miał z kolei założyć, wraz z dwoma innymi architektami, funkcjonującą do dziś firmę DLG Architects.
Genealog Adam Antoni Pszczółkowski odkrył kolejne karty historii. Jak napisał na Facebooku, jest on w kontakcie z żyjącymi członkami rodziny kobiety. Opublikował przy wpisie zdjęcie pochodzące z rodzinnych zbiorów Marii z jej drugim mężem.
Pszczółkowski pisze, że Grabowski był bratem koleżanki Marii Barr z czasów szkolnych. "Trzeba na chwilę wrócić do 1940 r. Na statku »Sobieski«, na którym płynęli po upadku Francji Maria Chłusewicz i ranny angielski pilot Rex Barr, znajdowała się też Janka Grabowska. Janka była szkolną koleżanką Marii. Również córką znanego polskiego pułkownika. Ponowne nawiązanie kontaktów w Londynie zaowocowało drugim ślubem Marii. Jej nowym wybrankiem był starszy brat Janki Stanisław Grabowski, urodzony w 1919 r. w Archangielsku, kapitan wojsk pancernych. W czasie wojny przydzielony do 1 pułku pancernego Polskich Sił Zbrojnych" - napisał.
"Ślub odbył się w kaplicy Konwentu Wniebowzięcia (Chapel of Assumption Convent) przy Kensington Square, dnia 19 września 1947 r. Co zaświadczyli swymi podpisami K. Bohdanowicz i J. Iżycki" - napisał Pszczółkowski.