Tomaszów Lubelski. W mieście powstanie łuk triumfalny. Jacek Sasin złożył podpis pod aktem erekcyjnym

W Tomaszowie Lubelskim powstanie łuk triumfalny, który ma upamiętnić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Akt erekcyjny w sprawie budowy monumentu podpisał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków - powiedział Sasin.

Uroczyste podpisanie dokumentu w sprawie budowy łuku triumfalnego odbyło się w sobotę 20 marca. Budowla upamiętniająca zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. stanie przed Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim.  

Zobacz wideo JACEK SASIN człowiek dobrych zmian - Puszka polityczna

Tomaszów Lubelski. Łuk triumfalny ma przypominać "o naszej wielkiej polskiej historii"

"Miałem zaszczyt podpisać akt erekcyjny budowy Łuku Triumfalnego, który upamiętni 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Tomaszowskiej" - przekazał Jacek Sasin za pośrednictwem mediów społecznościowych. Łuk triumfalny w Tomaszowie Lubelskim będzie wysoki na sześć metrów. Po jednej stronie znajdzie się płaskorzeźba z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, a po drugiej napis "Cud nad Wisłą" wraz z wizerunkiem ks. Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, którego śmierć na polu walki stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.  

Wypadek w LesznieLeszno. Świadek: "Próbujesz ratować dziecko. Dlaczego inni tylko stoją?"

- Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków, o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycje, swoją kulturę, którą chcemy zachować i chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach również czuć się Polakami - powiedział o łuku triumfalnym Jacek Sasin, cytowany przez PAP. 

Datę podpisania aktu erekcyjnego budowy łuku triumfalnego wybrano nieprzypadkowo. W sobotę 20 marca przypadała 100. rocznica pobytu Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim. Naczelnik Państwa odznaczył wówczas Krzyżem Virtuti Militari dwa miejscowe pułki kawalerii. Mieszkańcy miasta wznieśli łuk triumfalny, przy którym odbyło się uroczyste powitanie Piłsudskiego. Marszałek odwiedził również szkołę, w której dzisiaj znajduje się liceum ogólnokształcące, gdzie postawiony ma być łuk triumfalny.

Warszawa. 'Marsz o Wolność': 800 wniosków do sądu o ukaranie i ponad pół tysiąca notatek do sanepiduPolicja podsumowuje sobotni "Marsz o Wolność". Wypisano 69 mandatów

Więcej o: