Mamy już wiosnę. Ale nie w pogodzie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu

IMGW wydał alert pogodowy dla części powiatów w pięciu województwach. W regionach tych dzisiaj oraz jutro mogą pojawić się opady śniegu. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, spadnie od 5 do 15 centymetrów białego puchu.
Zobacz wideo Aktywiska Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apeluje do polskich polityków

Choć mamy już astronomiczną i kalendarzową wiosnę, zimowa aura nie ustępuje. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali właśnie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami. Na południu, w centrum i na wschodzie kraju spadnie śnieg, a na północy oraz północnym zachodzie - śnieg z deszczem.  

Alert pogodowy IMGW. W niedzielę spadnie nawet do 15 cm śniegu  

Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w pięciu województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz lubelskim, w większości w wybranych powiatach.  

  • W województwie dolnośląskim alerty obowiązują w powiatach: lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jeleniej Górze, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim. Będą ważne do godziny 19 w niedzielę. 
  • W województwie śląskim ostrzeżenia wydane zostały dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego oraz Bielsko-Białej. Alerty zaczną obowiązywać od godz. 15 w niedzielę i będą ważne do godz. 6 w poniedziałek.  
  • Ostrzeżenia pogodowe będą obowiązywać także w województwie małopolskim, w powiatach: wadowickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, gorlickim, tarnowskim, Tarnów, bocheńskim, limanowskim oraz myślenickim. Wejdą w życie o godz. 15 w niedzielę i pozostaną ważne do godz. 6 w poniedziałek.
  • W całym województwie podkarpackim alerty będą obowiązywały od godz. 17 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek.
  • Alertem objęte zostało również województwo lubelskie z wyłączeniem powiatów północnych. Ostrzeżenie będzie ważne od godz. 15 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek.  

Pogoda. W niedzielę temperatura nie przekroczy 7 stopni Celsjusza 

Najwyższych wartości na termometrach możemy spodziewać się na zachodzie oraz północy Polski. W Szczecinie oraz Gorzowie Wielkopolskim 7 st. C, w Gdańsku 6 st. C, natomiast w Bydgoszczy, Poznaniu i Zielonej Górze 5 st. C.  Na północy oraz zachodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. 

W pozostałej części kraju będzie nieco chłodniej. W Suwałkach oraz Białymstoku temperatura nie przekroczy 1 st. C, w Warszawie, Łodzi Lublinie, Katowicach oraz Krakowie maksymalnie 2 st. C, a w Olsztynie i Rzeszowie 3 st. C. Zdecydowana przewaga chmur, gdzieniegdzie w drugiej części dnia pojawi się nieco chwilowych przejaśnień, szczególnie w północno-zachodniej Polsce.  

Więcej o: