Episkopat zachęca, by z "troską o zdrowie i bezpieczeństwo" uczestniczyć w mszy

"Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty" - informuje w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Od 20 marca do 9 kwietnia w Polsce obowiązują zaostrzone zasady sanitarne. Zamknięto muzea, galerie sztuki, kina, baseny, siłownie oraz częściowo galerie handlowe. Uczniowie z klas I-III od poniedziałku będą uczyć się zdalnie. Mimo poszerzonych restrykcji, kościoły oraz niektóre sklepy w dalszym ciągu pozostają otwarte. Na konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia poinformował, że w tych miejscach będą przeprowadzane kontrole, w czasie których będzie sprawdzane przestrzeganie wprowadzonych przez rząd zasad sanitarnych. Adam Niedzielski przypomniał, że obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kw. i zachowanie 1,5-metrowego dystansu.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

W związku z sytuacją i zbliżającą się Wielkanocą Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat. Zaznaczono w nim m.in., jak ważny jest okres Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych na "radosną celebrację Świąt Wielkanocnych". Duchowni zachęcają wiernych do uczestnictwa w niedzielnej mszy i korzystania z sakramentu spowiedzi.

- Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty. Polecając wszystkich Rodaków szczególnemu wstawiennictwu i opiece św. Józefa, udzielają Polakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa - czytamy w komunikacie z 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Episkopat w niedzielę przypomniał o swoim stanowisku na Twitterze.

Biskupi wydają swoje zalecenia dla wiernych

Niektórzy biskupi zdecydowali się wydać własne zalecenia dla duchownych, w których określają dokładne zasady celebracji świąt. Biskup opolski Andrzej Czaja 16 marca wydał dekret dotyczący obchodzenia świąt Wielkanocy w swojej diecezji, który uwzględnia zaostrzone przepisy sanitarne. Biskup zaleca, aby w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną odprawić większą liczbę nabożeństw, aby więcej wiernych mogło wziąć udział w mszach. Ponadto jeśli pogoda będzie sprzyjać, świecenie pokarmów w Wielką Sobotę powinno odbyć się na dworze. Biskup przypomina także o konieczności noszenia maseczek oraz o dyspensie od uczestnictwa w nabożeństwach.

Otwarte kościoły podczas lockdownu

W sobotę prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego przyznał na antenie Polsat News, że obiekty takie jak kościoły, przedszkola i zakłady fryzjerskie, które są otwarte mimo zaostrzonych zasad sanitarnych, prędzej, czy później będą musiały być zamknięte. - Moim zdaniem lepiej było zrobić to od razu - dodał prof. Fal.

Podobne zdanie wyraziła prof. Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkini Rady Medycznej przy premierze. - Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak właśnie zrobić [zamknąć świątynie - red.], ponieważ ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości. W okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej - mówiła w piątek prof. Piekarska na antenie TVN24.

Dziennikarze Gazeta.pl zapytali w tym tygodniu biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski o to, czy Kościół sam rozważa decyzję o zamknięciu świątyń. "Kościół katolicki w pełni respektuje wytyczne sanitarne wprowadzane przez organy państwowe, mając nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia Kościołów" - odpowiedzieli przedstawiciele KEP.

Koronawirus w Polsce

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o  21 849 nowych zakażeniach koronawirusem i 140 ofiarach śmiertelnych. W stosunku do ubiegłej niedzieli jest to wzrost o 4 590 przypadki zachorowań. Najwięcej nowych przypadków (3852) odnotowano w województwie mazowieckim.

Więcej o: