Gdańsk. Policja z Archiwum X rozwikłała sprawę zabójstwa sprzed 17 lat. Zatrzymano 33-latka

Śledczym z Gdańska udało się rozwikłać sprawę zabójstwa kobiety sprzed 17 lat. Policja doprowadziła do prokuratury 33-latka, który usłyszał już zarzut zabójstwa. Teraz grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku we współpracy z policjantami gdańskiego Archiwum X i Prokuraturą Okręgową w Gdańsku ustalili tożsamość mężczyzny podejrzanego o popełnienie zbrodni w 2004 roku.

Rozwikłano sprawę zabójstwa sprzed 17 lat

Po kilkunastu latach policjantom z Gdańska udało się ustalić, kim jest podejrzewany o zabójstwo kobiety. "W 2004 roku do dyżurnego policji w Kartuzach wpłynęła informacja o zwłokach 47-letniej kobiety, znalezionych w lesie. Kobieta została uduszona" - przypominają wydarzenia sprzed lat policjanci z województwa pomorskiego. Przeprowadzone wówczas czynności na miejscu zbrodni nie pozwoliły na ustalenie oraz zatrzymanie sprawcy, a sprawa została umorzona, jednak pomorscy śledczy nie porzucili poszukiwań mordercy.

Britain Woman SlainMorderstwo Sary Everard. Trwa poszukiwanie dowodów w hrabstwie Kent

Nowoczesne metody badań pozwoliły wykryć sprawcę

Po kilku latach sprawa trafiła w ręce policjantów z wojewódzkiej komendy w Gdańsku oraz funkcjonariuszy z gdańskiego Archiwum X i prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Zespół przeanalizował akta umorzonej sprawy i podjął współpracę z Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Gdańsku. Dzięki nowoczesnym metodom badań udało się poddać analizie materiał dowodowy z 2004 roku. "Weryfikacja genetyczna śladów biologicznych doprowadziła do wytypowania i zatrzymania osoby podejrzanej o dokonanie zabójstwa 47-letniej kobiety. Mężczyzna ten był przesłuchiwany w charakterze świadka w toku śledztwa prowadzonego w 2004 roku" - informują funkcjonariusze.

 

Biegli psychiatrzy uznali, że nastolatek, który w 2019 zamordował rodzinę, był poczytalny19-latek zabił rodziców i brata. Biegli uznali, że był poczytalny

Mundurowi zatrzymali podejrzanego mężczyznę 

Podejrzanego mężczyznę udało się zatrzymać na lotnisku w Gdańsku. W akcję zostali zaangażowani mundurowi z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Gdańsku. 33-latek został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa (w momencie popełnienia przestępstwa podejrzany miał więc 16 lat). Za ten czyn grozi mu 25 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratury zdecydował, że mężczyzna trafi do aresztu.

Zobacz wideo Policja zatrzymała 27-latka, który pobił i utopił w stawie swojego znajomego
Więcej o: