Akt oskarżenia przeciwko pseudokibicom z grupy "Wisła Sharks". W tle narkotyki i pobicia pobicia

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 13 osobom, które miały powiązania ze zorganizowaną grupą przestępczą pseudokibiców "Wisła Sharks". Odpowiedzą oni między innymi za handel narkotykami i pobicia.

Śledztwem dotyczącym pseudokibiców Wisły Kraków zajmuje się Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Dotychczas do sądu skierowano dziewięć aktów oskarżenia wobec 29 członków grupy "Wisła Sharks", zaś 13 osób zostało prawomocnie skazanych za udział w niej. Wobec 50 podejrzanych wciąż jest prowadzone postępowanie.

Długa lista zarzutów wobec grupy "Wisła Sharks"

Jak informuje Polsat News, wśród 13 osób, które zasiądą na ławie oskarżonych znajdują się m.in. Paweł B. ps. "Gruby", Michał G. ps. "Guzik", Dawid M. ps. "Dave", Grzegorz N. ps. "Noris", Michał S. ps. "Sadzik", Łukasz S. ps. "Shrek" oraz Marek Z. ps. "Korek".

Oskarżeni, jako zorganizowana grupa przestępcza, mieli między innymi kierować się ustalonymi i obowiązującymi w ramach grupy zasadami dotyczącymi awansowania, nagradzania, karania i degradowania członków. Brali też udział w naradach i zbiórkach, na których uzgadniano i planowano dalszą działalność grupy, i czerpali zyski z funkcjonowania grupy, pochodzące głównie z handlu narkotykami.

Zobacz wideo Uderzał psa młotkiem, a potem go zakopał. Zwierzę przeżyło, a oprawca został zatrzymany

Członkowie grupy przestępczej "Wisła Sharks" zajmowali się popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu: pobiciami z użyciem niebezpiecznych narzędzi, przeciwko porządkowi publicznemu, mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym na szkodę Wisły Kraków S.A. oraz przestępstwami narkotykowymi dotyczącymi prawie 2 ton marihuany, prawie 2,5 ton amfetaminy, niemal 50 kg kokainy oraz znacznej ilości mefedronu.

Szeroki obszar działania grupy przestępczej

Jak ustaliła prokuratura, od końca 2006 do maja 2018 roku grupą przestępczą kierowali Paweł M. ps. "Misiek" i Grzegorz Z. ps. "Zielak". W Polsce, jej działania skupiały się głównie na Krakowie, ale swoją działalność grupa prowadziła również w Holandii, Czechach, Włoszech, Francji, Szwecji i innych krajach UE.

Wobec Pawła M. ps. "Misiek" i Grzegorza Z. ps. "Zielak" w listopadzie 2020 roku prokurator skierował akt oskarżenia do sądu. Zarzucono im popełnienie łącznie 188 przestępstw.

Więcej o: