Kraków. Próba odwołania dyrektora szpitala im. Babińskiego. Pracownicy zapowiadają protesty

Zamieszanie wokół Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Władze województwa małopolskiego po raz kolejny planują odwołanie dyrektora placówki, tymczasem pracownicy nie zgadzają się z taką decyzją. Zagrozili protestami oraz rezygnacją ze stanowisk. Kierownicy żądają spotkania z marszałkiem województwa. "Nie ma zgody na nieprzemyślane i niemerytorycznie decyzje w tak skomplikowanej i trudnej sytuacji" - oświadczyła załoga szpitala.
Zobacz wideo NFZ zaleca ograniczenie zabiegów. „Rozmowy z chirurgami przypominają nagrania prezesa Orlenu”

Szpital im. Babińskiego w Krakowie to jeden z najlepszych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Tymczasem władze Urzędu Marszałkowskiego po raz kolejny podejmują próbę usunięcia obecnego dyrektora - Stanisława Kracika, choć jego kadencja powinna skończyć się dopiero za dwa lata. Pracownicy stanowczo sprzeciwili się takim działaniom. 

Kraków. Pracownicy szpitala im. Babińskiego zapowiadają protesty

Na stronie internetowej szpitala pojawiło się ich oficjalne stanowisko, w którym nawołują do zaniechania eskalacji konfliktu oraz wycofania się z decyzji, które są szkodliwe dla szpitala. Poinformowano także o krokach, jakie zostaną podjęte w najbliższym czasie.  

"W związku z powyższymi wydarzeniami załoga Szpitala na początek podjęła następujące kroki: Kierownicy jednostek medycznych zdecydowali o ponownym złożeniu wypowiedzeń z funkcji kierowniczych (będą pracować jako lekarze, nie będą jako kierownicy współpracować z narzuconym p.o. Dyrektorem). Związki Zawodowe planują protest uliczny pod siedzibą Zarządu Województwa przy ul. Basztowej 22. W tym tygodniu złożone zostanie stosowne zawiadomienie do Urzędu Miasta. Kierownicy jednostek medycznych żądają spotkania z Marszałkiem Województwa. Wybrali delegację (5 osób), która ma ich reprezentować w rozmowach" - przekazano w zamieszczonym komunikacie.  

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach uratował 4,5-letnią dziewczynkę, która połknęła magnetyczne kulki.Gliwice. Dziewczynka połknęła kulki magnetyczne. Miała podziurawione jelita

"Nie ma zgody na nieprzemyślane i niemerytorycznie decyzje w tak skomplikowanej i trudnej sytuacji. Wzywamy do zaniechania eskalacji konfliktu i wycofania się ze szkodliwych dla dalszego funkcjonowania Szpitala decyzji" - oświadczyli związkowcy.

W środę odbyło się spotkanie Rady Stołecznej Szpitala. Została podczas niego omówiona sytuacja placówki, a także planowana zmiana na stanowisku dyrektora. Wszyscy członkowie rady wsparli stanowisko związków, by zmiana nie została dokonana bez żadnych argumentów merytorycznych.  

Tego samego dnia w szpitalu miał pojawić się wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. Zgodnie z relacją związkowców, przekazał on dyrektorowi informację o jego odwołaniu 30 marca. Zastępcą miałby zostać Zbigniew Starzec, będący wicedyrektorem placówki od stycznia bieżącego roku - wcześniej był  wicewojewodą. 

Stanisław Kracik jest szefem lecznicy od 2012 roku. - Nie da się jednak ukryć, że od lat jest związany z Platformą Obywatelską (był wojewodą małopolskim i kandydatem PO na prezydenta Krakowa w 2010 roku), co niekoniecznie musiało podobać się Urzędowi Marszałkowskiemu, któremu szefuje marszałek województwa Witold Kozłowski z PiS. Teraz szpitalem pokieruje były wicewojewoda z PiS - stiwerdza lokalny portal krknews.pl

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Rezydenci zapowiadają protest. "Emocje lekarzy sięgnęły zenitu"

Tymczasem rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Dawid Gleń w rozmowie z PAP miał powiedzieć, iż żadna decyzja zarządu w sprawie odwołania obecnego dyrektora nie zapadła. Zaznaczył, że dyrektor nie otrzymał wypowiedzenia oraz że taki dokument nie istnieje.   

Więcej o: