Gliwice. Dziewczynka połknęła kulki magnetyczne. Lekarze musieli usunąć jej fragment jelit

Dr Krzysztof Solecki z gliwickiego szpitala przestrzega rodziców przed kupowaniem potencjalnie niebezpiecznych zabawek. Ostatnio doszło już do kolejnej sytuacji, w której dziecko połknęło magnetyczne kulki. Dzięki szybkiej interwencji lekarzy, dziewczynka dochodzi już do zdrowia.
Zobacz wideo Gliwice. 35-latek prawie doprowadził z czołowego zderzenia z policyjnym radiowozem

Dziewczynka, która połknęła magnetyczne kulki, ma 4,5 roku. Dziecko trafiło pod opiekę lekarzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. To już druga taka sytuacja, w której interweniować musieli chirurdzy dziecięcy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

4,5 latka połknęła magnetyczne kulki. Lekarze z Gliwic apelują do rodziców

- Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego, gdyż kulki te są bardzo silnymi magnesami, a przechodząc przez jelito uszkadzają je i prowadzą do dużego spustoszenia - mówi dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickiej lecznicy.

Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego - wycięto jej uszkodzone fragmenty jelita i zeszyto liczne przedziurawienia. 4,5-latka - dzięki szybkiej interwencji medyków - wraca już do zdrowia.

Lekarze przyznają, że problem niepozornych magnetycznych kulek pozostaje, dlatego warto przestrzegać rodziców dzieci przed takimi przedmiotami. - Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci (...). Unikajmy drobnych zabawek, które są silnymi magnesami. Konsekwencje połknięcia takich przedmiotów mogą być bardzo dotkliwe - przypomina doktor w nadesłanym do mediów komunikacie. 

Runęła ściana kamienicy w Rybniku Rybnik. Zawaliła się ściana zabytkowej kamienicy w centrum miasta

Dzieci potrafią połknąć monety, klucze, gwoździe, baterie, a nawet kłódkę

Tymczasem lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przygotowali przy pracowni endoskopii gablotkę, którą pokazuje odbywającym tam staż studentom medycyny. Znajdują się w niej przedmioty, które połknęły dzieci, mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. 

Podlaskie. Burmistrz miasteczka przeprowadził masowe testy na COVID-19 Podlaskie. Burmistrz kazał przebadać na COVID-19 wszystkich mieszkańców

Wśród tych przedmiotów znalazły się guziki, monety, pinezki, gwoździe, pinezki, baterie, klucze, a nawet kłódka. 

Wśród zabawek, które stwarzają niebezpieczeństwo w razie połknięcia, są też kulki magnetyczne, często kolorowe, sprzedawane jako zabawki. Jeśli dziecko połknie jedną, można poczekać, aż ją wydali, jeśli jednak będzie ich więcej, będą łączyć się ze sobą w przewodzie pokarmowym i grozić poważnymi powikłaniami. 

Więcej o: