Wiosna tylko w kalendarzu. Arktyczne powietrze spowoduje spadek temperatury do -13 stopni w nocy

Już w najbliższą niedzielę rozpocznie się kalendarzowa wiosna - na naszych termometrach na razie tego jednak nie dostrzeżemy. Temperatura obniży się jeszcze bardziej i to nie tylko w regionach górskich.

W najbliższych dniach wiosna do nas jeszcze nie przyjdzie, mimo że ta kalendarzowa rozpoczyna się już w niedzielę 21 marca. Na dodatek arktyczne masy powietrza, które nadciągają do Polski, znacznie obniżą temperaturę. Na termometrach zobaczymy nawet -10 stopni, a miejscami możemy liczyć także na intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed warunkami na drogach.

Długoterminowa prognoza pogody. Wkrótce nadejdzie ocieplenie. Czy to początek wiosny?Prognoza pogody na 16 dni. Wkrótce ocieplenie. Początek wiosny?

Prognoza pogody. Wiosna w kalendarzach, ale nie na termometrach

Do Polski napływa chłodne i wilgotne powietrze znad północnego Atlantyku. Temperatura z dnia na dzień coraz bardziej się obniża - w nocy ze środy na czwartek (z 17 na 18 marca, a także w czwartek nad ranem, na termometrach zobaczymy już wartości poniżej zera. O godzinie 7 praktycznie w całej Polsce temperatura będzie jeszcze oscylować w okolicy od -3 do -1 stopnia, wyjątkiem będzie jedynie Pomorze, gdzie rano będzie tam 1 stopień powyżej zera. W ciągu dnia nie będziemy mogli jednak liczyć na zbyt duże ocieplenie - w całym kraju termometry wskażą od 2 do 4 stopni. Wieczorem temperatura ponownie się obniży. W nocy z czwartku na piątek wartości spadną nawet do -5 stopni, najzimniej będzie na południu kraju.

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Pogoda. W Polsce coraz zimniej, nawet do -13 stopni

Do końca tygodnia pogoda w Polsce będzie prezentować się podobnie - w ciągu dnia maksymalnie kilku stopni na plusie, wieczorami i nocą ochłodzenie poniżej zera, a w górach nawet do -10 stopni. Najniższej temperatury doświadczą mieszkańcy Jeleniej Góry, gdzie z soboty na niedzielę w nocy zobaczymy na termometrach nawet -13 stopni.

Dość duże zachmurzenie, które obserwujemy od kilku dni na obszarze niemal całego kraju, w piątek zacznie miejscami ustępować, choć nie na długo. W niedzielę nasz kraj ponownie przykryją gęste chmury.

IMGW wydało kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia

Od godzin porannych w środę 17 marca przez dobę, a więc do 7:30 w czwartek, a później także od piątku od godziny 7:30 do soboty do tej samej godziny obowiązują alerty pierwszego stopnia wydane przez IMGW. Dotyczą one oblodzenia, a miejscami także opadów śniegu w powiatach na Dolnym Śląsku i w Opolskiem. W powiatach na Śląsku i w Małopolsce od godziny 7:30 w środę do 7:30 w czwartek obowiązują natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące opadów śniegu. 

Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę