Wiosna tylko w kalendarzu. Arktyczne powietrze spowoduje spadek temperatury do -13 stopni w nocy

Już w najbliższą niedzielę rozpocznie się kalendarzowa wiosna - na naszych termometrach na razie tego jednak nie dostrzeżemy. Temperatura obniży się jeszcze bardziej i to nie tylko w regionach górskich.

W najbliższych dniach wiosna do nas jeszcze nie przyjdzie, mimo że ta kalendarzowa rozpoczyna się już w niedzielę 21 marca. Na dodatek arktyczne masy powietrza, które nadciągają do Polski, znacznie obniżą temperaturę. Na termometrach zobaczymy nawet -10 stopni, a miejscami możemy liczyć także na intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed warunkami na drogach.

Długoterminowa prognoza pogody. Wkrótce nadejdzie ocieplenie. Czy to początek wiosny?Prognoza pogody na 16 dni. Wkrótce ocieplenie. Początek wiosny?

Prognoza pogody. Wiosna w kalendarzach, ale nie na termometrach

Do Polski napływa chłodne i wilgotne powietrze znad północnego Atlantyku. Temperatura z dnia na dzień coraz bardziej się obniża - w nocy ze środy na czwartek (z 17 na 18 marca, a także w czwartek nad ranem, na termometrach zobaczymy już wartości poniżej zera. O godzinie 7 praktycznie w całej Polsce temperatura będzie jeszcze oscylować w okolicy od -3 do -1 stopnia, wyjątkiem będzie jedynie Pomorze, gdzie rano będzie tam 1 stopień powyżej zera. W ciągu dnia nie będziemy mogli jednak liczyć na zbyt duże ocieplenie - w całym kraju termometry wskażą od 2 do 4 stopni. Wieczorem temperatura ponownie się obniży. W nocy z czwartku na piątek wartości spadną nawet do -5 stopni, najzimniej będzie na południu kraju.

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Pogoda. W Polsce coraz zimniej, nawet do -13 stopni

Do końca tygodnia pogoda w Polsce będzie prezentować się podobnie - w ciągu dnia maksymalnie kilku stopni na plusie, wieczorami i nocą ochłodzenie poniżej zera, a w górach nawet do -10 stopni. Najniższej temperatury doświadczą mieszkańcy Jeleniej Góry, gdzie z soboty na niedzielę w nocy zobaczymy na termometrach nawet -13 stopni.

Dość duże zachmurzenie, które obserwujemy od kilku dni na obszarze niemal całego kraju, w piątek zacznie miejscami ustępować, choć nie na długo. W niedzielę nasz kraj ponownie przykryją gęste chmury.

IMGW wydało kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia

Od godzin porannych w środę 17 marca przez dobę, a więc do 7:30 w czwartek, a później także od piątku od godziny 7:30 do soboty do tej samej godziny obowiązują alerty pierwszego stopnia wydane przez IMGW. Dotyczą one oblodzenia, a miejscami także opadów śniegu w powiatach na Dolnym Śląsku i w Opolskiem. W powiatach na Śląsku i w Małopolsce od godziny 7:30 w środę do 7:30 w czwartek obowiązują natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące opadów śniegu. 

Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę

Więcej o: