Tajemnicza dziewczyna ze zdjęcia sprzed 70 lat. Były historyk IPN od dawna wiedział, kim jest

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił zdjęcie młodej kobiety, które wykonano ponad 70 lat temu i prosił internautów o pomoc w ustaleniu jej tożsamości. Szybko okazało się, że były historyk IPN już lata temu wiedział, kim jest dziewczyna z fotografii.
Zobacz wideo Film IPN: "Niezwyciężeni. Czas próby"

Fotografia nieznanej kobiety została udostępniona 14 marca przez IPN za pośrednictwem Facebooka. Zdjęcie pochodzi z archiwum tej instytucji i wykonano je na jednej z angielskich ulic. Instytut Pamięci Narodowej wyjaśnił, że chciałby poznać historię kobiety.

Były historyk IPN wie, kim jest tajemnicza kobieta

W rozmowie z Onetem, były historyk IPN dr hab. Adam Puławski powiedział, że już w 2013 roku ustalił tożsamość i historię tajemniczej kobiety. - Kiedy w ramach pracy w IPN pisałem książkę o stosunku rządu polskiego do zagłady Żydów, robiłem kwerendę wszystkich dzienników polskich z lat 1942-43. Robiłem zdjęcia każdego numeru i ważniejszych artykułów. No i wpadła mi w oko piękna dziewczyna na zdjęciu w gazecie z 11 czerwca 1943 r - powiedział dr Puławski.

W 2013 roku historyk zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie nieznajomej kobiety. Fotografia pochodzi z „Dziennika Polskiego” z 11 czerwca 1943 roku.

IPN podziękował za pomoc w ustaleniu tożsamości kobiety ze zdjęcia

Okazało się, że poszukiwana przez IPN kobieta to Maria Barr, która urodziła się w Grodnie i studiowała w Wilnie. W Wielkiej Brytanii pojawiła się po wybuchu II wojny światowej. W 1941 roku wzięła ślub z Filipem Barrem, który rok później zginął nad Holandią. Na przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej fotografii, kobieta trzyma jego pośmiertne odznaczenie - D.F.C. (Distinguished Flying Cross), które odebrała osobiście z rąk króla Jerzego VI w 1943 roku.

Po kilku latach od śmierci Filipa wyszła za mąż za polskiego lotnika. Od 1943 roku Maria Barr pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu.

"Dziękujemy Wam. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania, pasji i wiedzy. Gratulujemy i zapraszamy do dalszego obserwowania naszego profilu, na którym w niedalekiej przyszłości z pewnością będziemy publikować materiały, które wymagają podobnych działań i współpracy" - napisał IPN na Facebooku.

Więcej o: