Pogoda. IMGW ostrzega przed opadami śniegu. Miejscami spadnie nawet 30 cm

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla południowych powiatów trzech województw. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet do 30 centymetrów.

Do końca tygodnia w Polsce pozostanie z nami zimowa pogoda. Na pierwszy podmuchy wiosny będziemy musieli jeszcze nieco zaczekać, ponieważ już teraz w południowej części Polski pojawiły się opady śniegu. Po południu, wieczorem oraz w nocy prognozuje się dalsze występowanie opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem.  

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. W południowej Polsce intensywne opady śniegu 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty przed intensywnymi opadami śniegu. Dla jakich regionów pojawiły się ostrzeżenia? 

W przypadku województwa dolnośląskiego alerty obowiązują powiaty: lubański, lwówecki, jeleniogórski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, ząbkowicki kłodzki oraz miasto Wałbrzych. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 20 cm, a lokalnie nawet 30 cm. Ostrzeżenia pozostaną ważne do godziny 6 rano w środę 17 marca - wynika z ostrzeżeń IMGW.

Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę

W województwie śląskim ostrzeżenia obowiązywać będą powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała. Alerty dotyczą wystąpienia opadów śniegu o mniejszym natężeniu. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 do 15 cm, natomiast ostrzeżenia będą ważne od godz. 18 we wtorek (16 marca) do godz. 15 w środę (17 marca).  

W przypadku województwa małopolskiego wydano alerty dla powiatów: suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego oraz miasto Nowy Sącz. Tu również przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej będzie wahał się pomiędzy 5 a 15 centymetrów, a alerty będą ważne od godziny 18 we wtorek (16 marca) do 15 w środę (17 marca).  

Jaka będzie wiosna 2021? IMGW opublikował prognozę na okres kwiecień-czerwiec  (zdjęcie ilustracyjne) Jaka będzie wiosna 2021? Znamy prognozę pogody na kwiecień, maj i czerwiec

IMGW: Zimowa aura zostanie z nami do końca tygodnia

Zgodnie z informacjami instytutu, przelotne opady śniegu będą występowały na terenie całego kraju w czwartek, piątek oraz sobotę. 

"Do końca tygodnia zostanie z nami bardziej zimowa aura. Już teraz śnieg pada w Sudetach - w nocy przybyło 15 cm w Jakuszycach. Dzisiaj nadal będą występowały w tym regionie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Sudetach może spaść kolejne 7-10 cm, a najbliższej nocy około 5 cm. Po południu i wieczorem opady dotrą także do Karpat Zachodnich i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to 4-5 cm, a w nocy nawet 10 cm. W czwartek, piątek i sobotę przelotne opady śniegu będą występować w całym kraju. Powiew wiosny prawdopodobnie poczujemy na początku przyszłego tygodnia" - ostrzegał IMGW w mediach społecznościowych. 

Więcej o: