Rządowa fabryka miała szyć 30 mln masek miesięcznie. KPRM przyznaje: Nie wyprodukowano ani jednej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedziała na pytanie Krzysztofa Brejzy o projekt "Polska szwalnia". Fabryka w Stalowej Woli, jeszcze przed pandemią otwierana przez Andrzeja Dudę, miała produkować aż 30 mln maseczek miesięcznie. Jednak jak informuje KRPM, przez prawie rok nie wyprodukowano tam ani jednej maseczki.

16 kwietnia ubiegłego roku Andrzej Duda i Jadwiga Emilewicz ogłosili rozpoczęcie projektu "Polska szwalnia". Inicjatywa miała polegać na zintegrowaniu masowej produkcji maseczek ochronnych w Polsce. Program miał zapewnić nowe miejsca pracy i zagwarantować lepszy dostęp do środków ochrony przed koronawirusem. Efektem realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu (spółka Skarbu Państwa) projektu miało być wyprodukowanie 40 mln maseczek w ciągu miesiąca. Do końca czerwca na rynek miało ich wpłynąć 100 mln - informowała "Gazeta Wyborcza".

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Fabryka otwarta przez Dudę miała produkować 30 mln maseczek

Hala produkcyjna została otwarta w styczniu 2020 roku przez Andrzeja Dudę. Później zdecydowano o przekształceniu jej w fabrykę maseczek ochronnych. Jak pisze prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, w ramach programu "Polska szwalnia" miało tam powstać osiem linii produkcyjnych i planowano dostarczanie nawet 30 mln maseczek miesięcznie.

Brejza pyta o liczbę maseczek wyprodukowanych w Stalowej Woli. "Odpowiedź premiera: ZERO"

1 marca senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza zadał Kancelarii Premiera pytanie na temat realizacji programu "Polska szwalnia", a konkretnie właśnie fabryki w Stalowej Woli. Jak czytamy w odpowiedzi na interwencję senatorską, "Agencja Rozwoju Przemysłu rozpoczęła szereg działań związanych ze zwalczaniem SARS CoV-2". Rezultat działań wydaje się jednak daleki od satysfakcjonującego, jeśli chodzi o szwalnię w Stalowej Woli. 

Informuję, że linie produkcyjne w Stalowej Woli nie wyprodukowały dotychczas maseczek, które zostałyby wprowadzone do obrotu. Jedyna produkcja związana była z testami maszyn i przygotowaniami produktu do procesu certyfikacji

- czytamy w odpowiedzi udzielonej senatorowi PO.

"Poruszając zaś kwestię kosztu zakupu linii produkcyjnej, zaznaczyć należy, że stanowi ona tajemnicę przedsiębiorstwa ARP oraz dostawcy maszyn. ARP poinformowała, że umowy zawarte z dostawcą odpowiadają warunkom rynkowym istniejącym w momencie ich podpisania oraz zawarte zostały przy uwzględnieniu zasady gospodarności, rzetelności i celowości" - przekazuje KPRM. 

Krzysztof Brejza odniósł się do informacji na temat fabryki w Stalowej Woli na swoim koncie na Twitterze.

Polska Szwalnia w Stalowej Woli. Odpowiedź premiera na pytanie o liczbę wyprodukowanych maseczek: ZERO. Miało być blisko 30 mln. miesięcznie. Koszty linii produkcyjnej? ARP zasłania się tajemnicą przedsiębiorstwa

- napisał senator.

Więcej o: