Lublin. 77-latek gwałcił nastolatkę. Sąd nie zdecydował się na maksymalny wymiar kary

77-letni Stanisław P. zmuszał do stosunku płciowego, bił po twarzy, podduszał i groził pozbawieniem życia 14-letnią dziewczynkę. Sąd wydał wyrok w sprawie brutalnego gwałtu.
Zobacz wideo Policja zatrzymała 34-latka, który przez lata molestował seksualnie nieletnie córki swojej partnerki.

Dziewczynka przez ponad rok, od lipca 2015 roku do jesieni 2016 była brutalnie gwałcona przez oskarżonego Stanisława P. Sąd Okręgowy w Lublinie skazał go w poniedziałek (15 marca) na 8 lat pozbawienia wolności. - Osiem lat pozbawienia wolności to adekwatna kara do bardzo wysokiego stopnia szkodliwości zbrodni zgwałcenia małoletniej - powiedział sędzia Łukasz Obłoza.

Brutalnie gwałcił 14-latkę 

Jak informuje portal pulawy.naszemiasto.pl, śledczy ustalili, że Stanisław P. wielokrotnie dopuścił się obcowania płciowego z 14-latką. Mężczyzna także bił dziewczynkę po twarzy i ją podduszał. 77-latek groził nastolatce, że zabiją ją oraz jej bliskich, a także spaleni ich dom. Raz miał przystawić 14-latce nóż do szyi. Żądał, aby dziewczynka jego czyny zachowała w tajemnicy. Sprawa trafiła do sądu pod koniec 2019 roku. Ze względu na dobro pokrzywdzonej proces został utajniony.

Lewica składa projekt zmiany definicji gwałtuLewica składa projekt zmiany definicji gwałtu. Koniec "zawiasów"?

Wyrok sądu: 8 lat pozbawienia wolności

Stanisław P. został skazany przez sąd na osiem lat więzienia oraz otrzymał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania do niej na mniej niż 100 metrów przez dziesięć lat.

Mężczyzna nie otrzymał maksymalnego wyroku za gwałt.

W kodeksie karnym czytamy: "Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12". Sąd złagodził wyrok, ponieważ mężczyzna wcześniej nie był karany, a przestępstwa dopuścił się, mając ograniczoną w znacznym stopniu zdolność rozpoznania znaczenia swoich czynów i pokierowania swoim zachowaniem. Taką opinię wydali biegli, którzy przebadali Stanisława P.

- Oskarżony nie jest chory psychicznie. Jest poczytalny, można mu przypisać winę - zastrzegł jednak sędzia Obłoza. 

Stanisław P. został zatrzymany 9 września 2019 roku. Od tamtego czasu przebywa w areszcie, tam również będzie czekać na umocnienie się wyroku. Podczas poniedziałkowego posiedzenia sąd przedłużył 77-latkowi pobyt w areszcie do 30 maja. Czas spędzony za kratkami zostanie wliczony mężczyźnie na poczet kary.

Opole. Przez wiele lat gwałcił swoje młodsze siostry. Został skazany na 6 latOpole. Przez wiele lat miał gwałcić swoje młodsze siostry. Został skazany na 6 lat

Więcej o: