Zagadka IPN rozwiązana. Wiadomo, kim jest dziewczyna ze zdjęcia

IPN udostępnił zdjęcie nieznanej z imienia i nazwiska młodej kobiety w polskim mundurze. Na apel odpowiedział dziennikarz Jan Pawlicki, który napisał, że jest to córka polskiego pułkownika i 20-letnia wdowa po pilocie polskiego pochodzenia.

Udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej fotografia pochodzi z archiwum tej instytucji. Zdjęcie zostało zrobione ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. W opisie napisano, że historycy IPN chcą się dowiedzieć, czy widoczna na fotografii kobieta w polskim mundurze pozostała na emigracji czy wróciła do ojczyzny.

IPN poszukuje kobiety ze zdjęcia sprzed 70 lat. 'Kim jesteś?'IPN poszukuje kobiety ze zdjęcia sprzed 70 lat. "Kim jesteś?"

IPN szukał kobiety na zdjęciu sprzed ponad 70 lat. Udało się ustalić kim była 

W komunikacie zaznaczono, że mimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy nie udało się ustalić, kim jest bohaterka zdjęcia, czy jeszcze żyje lub może żyją jej potomkowie - dzieci lub wnuki.

Na początku wiadomo było jedynie, że fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i znajdowała się w zasobach archiwalnych IPN z WSI w Warszawie. Zagadkę pomógł rozwiązać dziennikarz Jan Pawlicki, który odnalazł archiwalne materiały prasowe.

"Kim jest ta dziewczyna? Wspólnymi siłami wielu poszukiwaczy udało się to ustalić. Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Na zdjęciu ma 20 lat. Odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI" - napisał. W kolejnym wpisie dodał, że Maria Barr podobno wyszła powtórnie za mąż, za polskiego lotnika. Na razie to wszystkie informacje, które udało się ustalić. 

Zobacz wideo "Z Katynia wykupił mnie ojciec. Co się stało z 34 moimi kolegami, do dzisiaj nie wiem"
Więcej o: