Długoterminowa prognoza pogody. Wkrótce nadejdzie ocieplenie. Czy to początek wiosny?

W najbliższych dniach należy spodziewać się ochłodzenia. Jednak od przyszłego tygodnia czeka nas wzrost temperatur - tak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody Tomasza Wasilewskiego dla TVN Meteo.
Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Wyż w zachodniej części Europy zatrzyma ciepłe powietrze atlantyckie. W kolejnych dniach do Polski będzie napływać zimne powietrze. Tomasz Wasilewski prognozuje, że jeszcze w środę temperatura wyniesie 8 stopni Celsjusza, a w piątek termometry nie pokażą więcej niż 4 stopnie.

Prognoza pogody. Pod koniec marca nawet 14 stopni

W przyszłym tygodniu powinniśmy spodziewać się ocieplenia. Tomasz Wasilewski przewiduje wzrost temperatur. 25 marca termometry mogą pokazać 10 stopni Celsjusza, a w ostatnich dniach miesiąca słupki rtęci podskoczą nawet do 14 kresek.

Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na kwiecień. Czy będzie ciepło? IMGW publikuje wstępną prognozę

IMGW przedstawiło prognozę pogody na kwiecień

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili eksperymentalną prognozę pogody, która przewiduje, że kwiecień będzie chłodniejszy od tego samego miesiąca w latach 1981-2010.

Według modelu IMGW-Reg, średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie poniżej normy - z wyjątkiem Dolnego Śląska. Natomiast model IMGW-Bayes wskazuje, że w północnej części Polski oraz w województwie lubuskim, opolskim i śląskim jest duże prawdopodobieństwo przekroczenia średniej temperatury.

Wiosna astronomiczna i kalendarzowa coraz bliżej. Kiedy przyjdzie do Polski? [Data]Wiosna astronomiczna i kalendarzowa coraz bliżej. Kiedy przyjdzie do Polski? [Data]

Prognoza IMGW przewiduje również znaczne opady niemal w całej Polsce. Model IMGW-Reg wskazuje, że miesięczna suma opadów deszczu w kwietniu będzie w większości województw kształtować się powyżej wieloletniej normy. Wyjątek mają stanowić Kujawy - tam opady będą zbliżone pod względem intensywności, do tych z poprzednich lat.

Natomiast model IMGW-Bayes pokazuje, że suma opadów będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia małych opadów dotyczy województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i łódzkiego.

Więcej o: