Długoterminowa prognoza pogody. Wkrótce nadejdzie ocieplenie. Czy to początek wiosny?

W najbliższych dniach należy spodziewać się ochłodzenia. Jednak od przyszłego tygodnia czeka nas wzrost temperatur - tak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody Tomasza Wasilewskiego dla TVN Meteo.
Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Wyż w zachodniej części Europy zatrzyma ciepłe powietrze atlantyckie. W kolejnych dniach do Polski będzie napływać zimne powietrze. Tomasz Wasilewski prognozuje, że jeszcze w środę temperatura wyniesie 8 stopni Celsjusza, a w piątek termometry nie pokażą więcej niż 4 stopnie.

Prognoza pogody. Pod koniec marca nawet 14 stopni

W przyszłym tygodniu powinniśmy spodziewać się ocieplenia. Tomasz Wasilewski przewiduje wzrost temperatur. 25 marca termometry mogą pokazać 10 stopni Celsjusza, a w ostatnich dniach miesiąca słupki rtęci podskoczą nawet do 14 kresek.

IMGW przedstawiło prognozę pogody na kwiecień

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili eksperymentalną prognozę pogody, która przewiduje, że kwiecień będzie chłodniejszy od tego samego miesiąca w latach 1981-2010.

Według modelu IMGW-Reg, średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie poniżej normy - z wyjątkiem Dolnego Śląska. Natomiast model IMGW-Bayes wskazuje, że w północnej części Polski oraz w województwie lubuskim, opolskim i śląskim jest duże prawdopodobieństwo przekroczenia średniej temperatury.

Prognoza IMGW przewiduje również znaczne opady niemal w całej Polsce. Model IMGW-Reg wskazuje, że miesięczna suma opadów deszczu w kwietniu będzie w większości województw kształtować się powyżej wieloletniej normy. Wyjątek mają stanowić Kujawy - tam opady będą zbliżone pod względem intensywności, do tych z poprzednich lat.

Natomiast model IMGW-Bayes pokazuje, że suma opadów będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia małych opadów dotyczy województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i łódzkiego.

Więcej o: