IPN poszukuje kobiety ze zdjęcia sprzed 70 lat. "Kim jesteś?"

IPN zamieścił na swoim profilu na Facebooku fotografię, która została wykonana ponad 70 lat temu. "Prosimy o pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na fotografii" - brzmi oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz wideo Film IPN: "Niezwyciężeni. Czas próby"

Zdjęcie, które Instytut Pamięci Narodowej odnalazł w archiwum i opublikował na portalu społecznościowym, przedstawia młodą kobietę. Fotografię wykonano na jednej z angielskich ulic. IPN prosi internautów o pomoc w zidentyfikowaniu kobiety.

IPN: "Poszukiwana ze zdjęcia... Kim jesteś?"

Instytut Pamięci Narodowej wyjaśnia, że mimo przeprowadzonej kwerendy archiwalnej nie udało się ustalić, kim jest młoda kobieta. Nie wiadomo, czy jeszcze żyje, czy żyją jej dzieci lub wnuki.

"Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror" - napisał IPN na Facebooku.

Fotografia przedstawiająca młodą kobietę pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i została przekazana do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie. Instytut Pamięci Narodowej przypuszcza, że mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow lub St Andrews.

Więcej o: