Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla zachodniej Polski. Porywy wiatru nawet do 80 km/h

IMGW wydało alerty pierwszego stopnia dla sześciu województw w zachodniej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed wystąpieniem na tych terenach silnego wiatru, który w porywach może osiągać nawet 80 km/h. Alerty obowiązują w niedzielę, 14 marca.
Zobacz wideo Wiadomości. Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem mieszkańców sześciu województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz łódzkiego. Na tych terenach przewiduje się silny wiatr o prędkości od 25 do 45 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h - głównie w rejonach nadmorskich.

Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem

Wszystkie ostrzeżenia są alertami pierwszego stopnia, co oznacza, że możliwe jest wystąpienie groźnych zjawisk mogących wywołać szkody materialne (uszkodzenia budynków, dachów), a także zagrożenie życia (łamanie drzew, utrudnienia komunikacyjne). IMGW zaleca ostrożność i obserwowanie sytuacji.

W północno-zachodniej części kraju alerty obowiązują od północy 14 marca, natomiast w Polsce centralnej - od godziny 10. Zależnie od regionu ostrzeżenia obowiązują do godziny 12-16.

Prognoza pogody na niedzielę 14 marca

W niedzielę możemy spodziewać się dodatniej temperatury w całym kraju. Najzimniej będzie na północy Polski - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim spodziewane są 3 stopnie, natomiast w Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu i Olsztynie - 5 stopni. W pozostałych częściach kraju temperatura wyniesie 8 stopni. Możliwe przelotne, miejscowe opady deszczu. W całym kraju zaobserwujemy duże zachmurzenie, wieczorem mogą pojawić się miejscowe przejaśnienia. Mieszkańców zachodniej Polski synoptycy IMGW ostrzegają przed oblodzeniami na drogach. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Więcej o: