Komisja ds. pedofilii złożyła wniosek do prokuratury. Kuria bielsko-żywiecka odpowiada

"Uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich" - podkreślono w komunikacie kurii bielsko-żywieckiej. Komisja ds. pedofilii złożyła wcześniej zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez czterech duchownych, w tym kardynała Stanisława Dziwisza.

Zawiadomienie dotyczy przestępstwa z art. 240 par. 1 Kodeksu karnego, czyli niezawiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Tadeusz Rakoczy, Roman Pindel, Piotr Greger i Stanisław Dziwisz mieli wiedzieć o molestowaniu seksualnym Janusza Szymika przez ks. Janusza Wodniaka i nie powiadomić o tym odpowiednich służb. Kard. Stanisław Dziwisz miał zostać poinformowany o sprawie Szymika w 2012 r. przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Kuria bielsko-żywiecka odpowiada na zawiadomienie do prokuratury

Rakoczy, Pindel i Greger są związani z diecezją bielsko-żywiecką. Tadeusz Rakoczy był jej biskupem w latach 1993-2012, Roman Pindel jest jej obecnym biskupem, a Piotr Greger jest biskupem pomocniczym diecezji. W wydanym w czwartek komunikacie diecezja bielsko-żywiecka deklaruje chęć współdziałania z organami ścigania. 

Michał Wójcik i Piotr KraśkoWójcik "zjedzony" przez Kraśkę. "Może mi pan wyjaśnić ciąg logiczny tu?"

"Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich" - można przeczytać w komunikacie. 

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

"Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania"

Diecezja wskazuje w oświadczeniu na to, że sprawa Janusza Szymika, która była podstawą złożenia zawiadomienia do prokuratury, została już zbadana przez kościelne organy. Ks. Jan Wodniak został usunięty z parafii przez bp. Romana Pindla w 2014 r., a następnie został prawomocnie skazany wyrokiem Kongregacji Nauki Wiary na karę odosobnienia.

Ks. Isakowicz-Zaleski Kard. Dziwisz zostanie ukarany? Ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada

"Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa" - czytamy. 

"Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich" - podkreślono w oświadczeniu.  

Więcej o: