W marcu tego roku mijają trzy lata od wprowadzenia kontrowersyjnej ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Popierana przez związki zawodowe, drobnych sklepikarzy i część pracowników, wciąż budzi emocje. Niedziel handlowych jest jednak z roku na rok coraz mniej - obecnie ich liczba ustabilizowała się na poziomie siedmiu. 14 marca zakaz handlu będzie obowiązywał. Nie zrobimy więc zakupów w większości placówek handlowych. Zamknięte będą przede wszystkim sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych i sklepy wielkopowierzchniowe.
Chociaż niedziele handlowe 2021 są tak bardzo nieliczne, to pozostaje pewna liczba sklepów, które mogą być czynne nawet w dni z zakazem handlu. Mowa przede wszystkim o niewielkich sklepach osiedlowych, gdzie za ladą musi stanąć sam właściciel. Ustawa z zasady miała sprzyjać rozwojowi drobnej przedsiębiorczości tego typu, która w coraz większym stopniu była wypierana przez supermarkety. W praktyce sklepy osiedlowe dalej znikają z naszego rynku, ale dzieje się to wolniej, niż uprzednio.
Gdzie jeszcze można zrobić zakupy w niedziele niehandlowe? Czynne mogą być między innymi piekarnie, apteki, cukiernie, placówki pocztowe, sklepy na dworcach i lotniskach. Podstawowe zakupy zrobimy też na stacjach benzynowych. Bardziej kompleksowo musimy się jednak zaopatrzyć w sobotę lub poczekać do poniedziałku. Jedną z konsekwencji wprowadzonego trzy lata temu zakazu jest przesunięcie aktywności kupujących zwłaszcza na sobotę, co często skutkowało dużym przepełnieniem sklepów i zapełnionymi parkingami. Obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych obowiązują limity związane z pandemią - na 15 m2 powierzchni może przypadać jeden kupujący. W przypadku placówek handlowych do 100 m2 powierzchni jest to jedna osoba na 10 m2.
Niezależnie od tego, czy obowiązuje akurat niedziela handlowa, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania reżimu sanitarnego, który został wprowadzony w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Zasady często się zmieniają i warto je śledzić na bieżąco - w tym tygodniu nowe obostrzenia ogłoszono dla województw mazowieckiego i lubuskiego. Wcześniej zaczęły obowiązywać w warmińsko - mazurskim i pomorskim. W całym kraju należy podczas robienia zakupów zasłaniać usta i nos maseczką (przyłbice i chusty nie wchodzą w grę), zachowywać dystans społeczny 1,5 metra i dezynfekować ręce lub zakładać jednorazowe rękawiczki. Nie obowiązują godziny dla seniorów.
Zobacz też: Co tak naprawdę sprawdzą testy z Biedronki? Ekspertka: Mogą dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa