Niedziele handlowe 2021. Czy 14 marca to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe. Czy 14 marca to niedziela handlowa? Które sklepy mogą być czynne? Tego dnia zrobienie dużych zakupów nie będzie łatwe i należy liczyć wyłącznie na placówki, które wymieniono jako wyjątki od ustawy.

Niedziele handlowe. Czy 14 marca to niedziela handlowa?

W marcu tego roku mijają trzy lata od wprowadzenia kontrowersyjnej ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Popierana przez związki zawodowe, drobnych sklepikarzy i część pracowników, wciąż budzi emocje. Niedziel handlowych jest jednak z roku na rok coraz mniej - obecnie ich liczba ustabilizowała się na poziomie siedmiu. 14 marca zakaz handlu będzie obowiązywał. Nie zrobimy więc zakupów w większości placówek handlowych. Zamknięte będą przede wszystkim sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych i sklepy wielkopowierzchniowe.

Kraków Protest budżetowki - NSZZ SolidarnośćZakaz handlu w niedziele zaostrzony? "Solidarność" stawia ultimatum

Niedziele handlowe 2021. Które sklepy będą czynne? 

Chociaż niedziele handlowe 2021 są tak bardzo nieliczne, to pozostaje pewna liczba sklepów, które mogą być czynne nawet w dni z zakazem handlu. Mowa przede wszystkim o niewielkich sklepach osiedlowych, gdzie za ladą musi stanąć sam właściciel. Ustawa z zasady miała sprzyjać rozwojowi drobnej przedsiębiorczości tego typu, która w coraz większym stopniu była wypierana przez supermarkety. W praktyce sklepy osiedlowe dalej znikają z naszego rynku, ale dzieje się to wolniej, niż uprzednio. 

Gdzie jeszcze można zrobić zakupy w niedziele niehandlowe? Czynne mogą być między innymi piekarnie, apteki, cukiernie, placówki pocztowe, sklepy na dworcach i lotniskach. Podstawowe zakupy zrobimy też na stacjach benzynowych. Bardziej kompleksowo musimy się jednak zaopatrzyć w sobotę lub poczekać do poniedziałku. Jedną z konsekwencji wprowadzonego trzy lata temu zakazu jest przesunięcie aktywności kupujących zwłaszcza na sobotę, co często skutkowało dużym przepełnieniem sklepów i zapełnionymi parkingami. Obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych obowiązują limity związane z pandemią - na 15 m2 powierzchni może przypadać jeden kupujący. W przypadku placówek handlowych do 100 m2 powierzchni jest to jedna osoba na 10 m2.

Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?

Niedziela handlowa. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy obowiązuje akurat niedziela handlowa, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania reżimu sanitarnego, który został wprowadzony w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Zasady często się zmieniają i warto je śledzić na bieżąco - w tym tygodniu nowe obostrzenia ogłoszono dla województw mazowieckiego i lubuskiego. Wcześniej zaczęły obowiązywać w warmińsko - mazurskim i pomorskim. W całym kraju należy podczas robienia zakupów zasłaniać usta i nos maseczką (przyłbice i chusty nie wchodzą w grę), zachowywać dystans społeczny 1,5 metra i dezynfekować ręce lub zakładać jednorazowe rękawiczki. Nie obowiązują godziny dla seniorów. 

Zobacz też: Co tak naprawdę sprawdzą testy z Biedronki? Ekspertka: Mogą dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?
Więcej o: